Polska nauka w Kosmosie. Metoda wytwarzania materiałów, którą zainteresowała się NASA

Data publikacji: 27.06.2023 21:29
Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 14:38
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ziemia widziana z kosmosu
Ziemia widziana z kosmosu, Autor - NicoElNino/Shutterstock
Dwaj ambitni naukowcy z Polski marzyli o stworzeniu urządzenia, które zrewolucjonizuje eksplorację kosmosu. Dziś to marzenie stało się rzeczywistością, ponieważ nasz rodzimy projekt spotkał się z zainteresowaniem NASA. Ma on zrewolucjonizować technologię do opracowania i wytwarzania materiałów wysokotemperaturowych.

Opracowane i stworzone przez dr. inż. Marcina Rosińskiego i Damiana Mątewskiego urządzenie do spiekania plazmowo-iskrowego U-FAST Compact pozwala wyprodukować materiały o wyjątkowych parametrach. Co więcej - wytwarza je znacznie szybciej, oszczędniej i ekologiczniej niż tradycyjne metody. - Zawsze dzwonią mi w głowie słowa pani profesor, że wyniesienie kilograma masy w orbitę kosztuje milion dolarów. To są wyzwania, o których myśli pewnie każdy inżynier - opowiada Damian Mątewski. 

Produkowane przez urządzenie materiały mogą pracować w podwyższonej i wysokiej temperaturze. Narzuca to szczególne wymagania co do jego mikrostruktur. - Nasza technologia w sposób kontrolowany pozwala tworzyć materiały o określonych właściwościach. Wielokrotnie jest tak, że nie jesteśmy w stanie innymi, dostępnymi na rynku technikami technikami, wytworzyć tych materiałów - tłumaczy dr inż. Marcin Rosiński.

Czytaj także:

Jak stworzyć unikatowe materiały?

Jak tłumaczą goście "Eureki", ich urządzenie wykorzystuje temperaturę w ramach procesu spiekania. Inżynierowie przyrównują to do pieczenia pizzy w piekarniku. - Jak wszyscy wiemy, nagrzewamy piekarnik do zamierzonej temperatury, aby ciasto nam się upiekło. My poszliśmy inną drogą: tę pizzę wypiekamy tak, że podłączamy ją bezpośrednio do prądu. Powoduje to, że możemy bardzo szybko nagrzać ten materiał do pożądanej temperatury. Proces jest bardzo energooszczędny, ponieważ nie zużywamy energii do nagrzania piekarnika, a samej pizzy - wyjaśnia Damian Mątewski.

- Założoną mieszankę materiałów metalicznych i ceramicznych miesza się, i wkłada do formy grafitowej. Następnie wkładamy to do pieca. (...) Taką mieszankę podgrzewamy wielokrotnie, do temperatury sięgającej 2 tys. stopni Celsjusza - dodaje dr inż. Marcin Rosiński. - W tej technologii unikalne jest to, że możemy to zrobić bardzo szybko - podkreśla.

Wytworzony w ten sposób materiał ma formę stałą. W zależności od jego kompozycji może być w różny sposób kształtowany. Elementy, które mogą być produkowane z wykorzystaniem polskich naukowców mogą mieć wymiary od 20 milimetrów do 300 milimetrów. - Materiał wytworzony tą metodą najpewniej będzie służył jako materiał o wysokiej odporności na temperaturę, pracując w komorach spalania paliwa kosmicznego - opowiada Damian Mątewski.

Goście "Eureki" planują stworzenie materiału ceramicznego do budowy osłon termicznych, którymi będzie można pokrywać statki kosmiczne. W tym celu inżynierowie budują dedykowane do tego urządzenie, które umożliwi wytwarzanie dużych elementów. Jak mówi dr inż. Marcin Rosiński, maszyna mierzy 7 metrów wysokości i posiada moc nacisku na poziomie 5 tys. kN. Urządzenie będzie miało hybrydowy sposób grzania. - Ten materiał spiekamy nie tylko bezpośrednio impulsami prądowymi, ale dostarczamy też dodatkową energię z zewnątrz - tłumaczy rozmówca Artura Wolskiego.

Ponadto w audycji:

Klucz genetyczny do walki z rakiem

Profilowanie molekularne raka płuc otwiera drogę do opracowania spersonalizowanej terapii np. w raku płuca, który według Krajowego Rejestru Nowotworów jest nowotworem dominującym wśród wszystkich rozpoznawalnych przypadków zachorowań na raka.

Czym są wysoce zaawansowane narzędzia diagnostyczne jak: wysokoprzepustowa analiza genomowa i test "170 PLUS" i jak ich zastosowanie zwiększa szanse na pokonanie raka opowiedział dr hab. n.med. Adam Płużański-onkolog z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.


POSŁUCHAJ

24:59

Polska nauka w Kosmosie. Metoda wytwarzania materiałów, którą zainteresowała się NASA (Eureka/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Gość: dr hab. n.med. Adam Płużański-onkolog (Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie), dr. inż. Marcin Rosiński, Damian Mątewski (twórcy U-FAST Compact)

Data emisji: 27.06.2023

Godzina emisji: 19.30

qch

Jedyne takie miejsce
Jedyne takie miejsce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.