"Admedvoice". Projekt inteligentnego przetwarzania mowy, który ułatwi pracę lekarzom?

Data publikacji: 01.06.2023 21:50
Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:56
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy nowy projekt naukowy usprawni opiekę lekarzy nad pacjentem?
Czy nowy projekt naukowy usprawni opiekę lekarzy nad pacjentem?, Autor - Gorodenkoff/shutterstock
Na Politechnice Gdańskiej realizowany jest projekt naukowy, który pozwoli lekarzowi na dokładniejszą opiekę nad chorym. Tworzony system będzie mógł zaoszczędzić czas, który poświęca się teraz na wypełnianie dokumentacji.

Lepsza komunikacja z pacjentem 

W nowym systemie lekarz na głos będzie wydawał polecenia, co należy zrobić, a system przetworzy jego głos na konkretne zalecenia, które wyśle np. do rozpowszechnionych w placówkach zdrowia systemów informatycznych. Będzie możliwe dyktowanie głosem skierowań na badania, recept czy zwolnień lekarskich z uwzględnieniem zabezpieczeń dostępu do danych.

- Nie ma wątpliwości, że komunikacja jest podstawą skutecznego leczenia i tu rozgraniczyłbym komunikację na zasadzie współpracy, zrozumienia pewnej więzi pomiędzy lekarzem a pacjentem. To jest ten kluczowy element, który decyduje o tym, że chory będzie przestrzegał zalecenia, będzie brał leki, będzie się stosował do naszych rekomendacji - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Narkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. - To jest troszkę inne zagadnienie niż zbieranie dokumentacji medycznej. Jedno i drugie jest bardzo ważne - dodaje. 

Badania wskazują, że dobra komunikacja pomiędzy pacjentem a lekarzem gwarantuje skuteczność powrotu pacjenta do zdrowia. - Dokładnie tak jest, ale niestety lekarze są często zmuszani do poświęcenia większości czasu na przygotowywanie dokumentacji medycznej. Chory, który przychodzi do lekarza, żeby chwilę porozmawiać, żeby rozwiać swoje wątpliwości, widzi lekarza rozmawiającego z komputerem i to na pewno niekorzystnie wpływa na relacje - przyznaje gość Jedynki. - Stąd jakiekolwiek narzędzie, które by ułatwiło gromadzenie wiarygodnej dokumentacji medycznej, spowoduje to, że nie tylko ta dokumentacja będzie lepsza, ale lekarz będzie miał więcej czasu na kontakt, chociażby wzrokowy, z chorym oraz na rozmowę z nim - podkreśla. 

"Admedvoice". Innowacyjny projekt 

W systemie przewidziano zbudowanie obszernego korpusu mowy w oparciu o nagrania dokonywane w typowych warunkach akustycznych gabinetów lekarskich, a ponadto w maskach chirurgicznych, na salach operacyjnych i w warunkach utrudniających skuteczne rozpoznawanie mowy, tzn. w obecności zakłóceń oraz mowy równoczesnej. W tym celu zostanie opracowana innowacyjna sonda akustyczna, pozwalająca na separowanie mówców.

- Ten nasz projekt nazywa się Admedvoice, czyli adaptacyjny, inteligentny system rozpoznawania mowy personelu medycznego - przyznaje prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej. - Przy realizacji projektu pomaga nam Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programy Infostrateg. Jest to program wspomagający rozwój polskiej sztucznej inteligencji i te czynności lekarza, które wymagałyby opisywania chorób, podawania pewnych danych z badań medycznych, mogą być zautomatyzowane i dokumentacja jest tworzona w sposób automatyczny - tłumaczy ekspert. 

- Tutaj mamy kilka technologii. Jedna to jest znana szerzej technologia dyktowania tekstu, używamy jej już nawet w telefonach komórkowych. Problem w tym, że te słowniki rozpoznawane nie obejmują słownictwa medycznego w języku polskim i to po prostu bardzo źle by działało, gdyby tego nie rozwijać od nowa. Drugi aspekt to jest aspekt adaptowania się tych formularzy do potrzeb. To nie jest tak, że lekarz będzie musiał kliknąć w odpowiednie pole, żeby podyktować tekst, tylko mowa jest rozumiana kontekstowo - zaznacza rozmówca Artura Wolskiego. 


POSŁUCHAJ

21:34

"Admedvoice". Projekt inteligentnego przetwarzania mowy, który ułatwi pracę lekarzom? (Eureka/Jedynka)


 

Poza tym w audycji:

Brutalizacja życia w badaniach naukowych. Instytut Badań Edukacyjnych przebadał 18-latków. Okazuje się, że coraz wcześniej następuje u młodych Polaków inicjacja życia intymnego oraz wyraźnie rośnie brutalizacja w relacjach między nastolatkami, co potwierdza wynik badań prof. Zbigniewa Izdebskiego - pedagoga i seksuologa. Jak oceniają brutalizację życia praktycy pracujący na co dzień z młodzieżą? Jak wygląda styk nauki z praktyką? O tym opowiedzieli: Danuta Kozakiewicz - pedagog - i Joanna Drożdż - psycholog.

- Cykl medyczny. Temat: "Życie bez papierosa" autorstwa Klaudii Porębskiej.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. Krzysztof Narkiewicz (Uniwersytet Medyczny w Gdańsku), prof. Andrzej Czyżewski (Politechnika Gdańska), Danuta Kozakiewicz (pedagog), Joanna Drożdż (psycholog)

Data emisji: 1.06.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.