Wiceprezes Fundacji ITAKA Izabela Jezierska-Świergiel w Programie 1 Polskiego Radia wśród podstawowych zasad bezpiecznych wakacji za granicą wymienia przede wszystkim:
Hasło bezpieczeństwa sygnałem alarmowym
- Zadbajmy także o to, żeby nasi bliscy wiedzieli, dokąd jedziemy. Zostawiajmy informację na temat hotelu, firmy, z której wykupujemy wyjazd. Często, kiedy wydarzy się za granicą wypadek i informacja o takim zdarzeniu trafia do Polski, to nasi bliscy mogą podejrzewać, że stało się nam coś złego, ale nie wiedzą, z kim się skontaktować, bo się nie orientują, z jakiego biura wyjechaliśmy - przestrzega.
Bardzo przydatne może być także ustalenie z bliskimi, z którymi się kontaktujemy, hasła bezpieczeństwa. - Coś, o co możemy zapytać lub co możemy powiedzieć w momencie, kiedy czujemy się zagrożeni, a znajdujemy się w sytuacji, w której ktoś nas podsłuchuje. Ustalmy hasło, na które druga osoba zareaguje, bo będzie wiedziała, że się wydarzyło coś złego - mówi Izabela Jezierska-Świergiel.
Wakacje za granicą. Gdzie szukać pomocy?
- Jeżeli już coś się stanie, pomocy możemy szukać w konsulacie. Na stronach konsulatów podane są numery alarmowe, które najczęściej są całodobowe. Konsul może pomóc na przykład w sfinansowaniu powrotu do domu, zorganizowaniu zastępczych dokumentów tymczasowych, które pozwolą nam powrócić do kraju, albo też pomóc w nagłej sytuacji, kiedy ulegniemy wypadkowi, wydarzy się coś złego - wylicza wiceprezes Fundacji ITAKA i dodaje, że do konsulatu może się zgłosić także rodzina osoby, która zaginęła podczas pobytu za granicą.
#BezpieczneWakacje
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia kampanię informacyjną "Bezpieczne Wakacje", w ramach której będzie można się dowiedzieć m.in., jak przygotować się do wyjazdów wakacyjnych, by spędzić ten czas bezpiecznie i bez stresu.
Resort podkreśla, że warto zarejestrować swoją wakacyjną podróż w systemie Odyseusz, gdzie można znaleźć np. kontakt do konsula w nagłych wypadkach.
W ramach kampanii MSZ w każdy poniedziałek publikuje na swoim polskim profilu na Twitterze rady dla podróżnych, opatrzone hasztagiem #BezpieczneWakacje. Resort już zamieścił wskazówki w czterech obszarach. Pierwszy z nich to "wskazówki przed podróżą"; MSZ radzi m.in., by sprawdzić, jaki dokument tożsamości zabrać do danego kraju i jakie obowiązują tam przepisy wjazdowe i pobytowe.
Wyjazd za granicę: potrzebne dokumenty
MSZ informuje ponadto, że w aplikacji mObywatel można znaleźć najważniejsze informacje, takie jak wymagane dokumenty w danych krajach czy baza kontaktów do polskich placówek zagranicznych.
Według resortu, niezależnie od tego, gdzie spędzamy wakacje, nie warto oszczędzać na polisie ubezpieczeniowej. "Przed każdą podróżą wykup ubezpieczenie, które pokryje koszty transportu medycznego do Polski" - czytamy.
Kampania "Bezpieczne Wakacje" ma na celu poszerzanie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa podczas pobytów zagranicznych, a została przygotowana przez Biuro Rzecznika Prasowego i Departament Konsularny MSZ.
Czytaj też:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzili: Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 29.06.2023
Godzina emisji: 6.48
Jedynka/IAR/PAP/kh
Bezpieczne wakacje za granicą. O czym pamiętać i jakich zasad przestrzegać? - Jedynka - polskieradio.pl