Fundusze Europejskie. Podnoszenie kwalifikacji kadr szkół wyższych

Data publikacji: 12.07.2023 16:55
Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 17:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kadry naukowe szkolnictwa wyższego wciąż muszą podnosić swoje kompetencje. Pomóc im w tym mogą fundusze europejskie
Kadry naukowe szkolnictwa wyższego wciąż muszą podnosić swoje kompetencje. Pomóc im w tym mogą fundusze europejskie, Autor - Drazen Zigic/Shutterstock
Gospodarka się rozwija, a wraz z nią muszą podnosić swoje kwalifikacje kadry na uczelniach. Są na to fundusze europejskie. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór na realizację projektów, które przyczynią się do tego najbardziej efektywnie. Wnioski na ten cel można składać do 17 lipca.
  • Dzięki funduszom europejskim kadry naukowe uczelni mogą podnosić swoje kwalifikacje i kompetencje.
  • Rozwijanie kompetencji przez dydaktyków jest istotne ze względu na zjawisko drop-outu, które obserwujemy na polskich uczelniach.
  • Na realizację zgłoszonych projektów przeznaczono 50 milionów złotych. Wnioski o wsparcie można składać do 17 lipca.

Środki na podnoszenie kwalifikacji kadr na uczelniach pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. W programie położono nacisk na wsparciu skuteczności systemów kształcenia i szkolenia w ich powiązaniu z rynkiem pracy. Do tego inicjatywa ma wspierać kwalifikacje i kompetencje osób, które biorą udział w kształceniu na poziomie wyższym, w tym kadry dydaktycznej uczelni.

- Bez dobrego przygotowania kadry nie wykształcimy dobrze studentów - podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Dotychczasowe wsparcie z funduszy europejskich dowodzi, że środki zainwestowane w nowoczesną dydaktykę na uczelniach przynoszą długofalowe efekty - dodaje szefowa resortu.

Podnoszenie kwalifikacji kadr na uczelniach jest ważne w kontekście zjawiska drop-outu, czyli rezygnowania przez młodych ludzi ze studiów w trakcie ich trwania. Z tym problemem od jakiegoś czasu zmaga się wiele polskich uczelni. - Jednym z głównych powodów, które wskazują studenci, nie są kwestie finansowe. Często narzekają oni na przestarzałe programy i nieaktualną wiedzę przekazywaną przez dydaktyków - wyjaśnia Anna Marciniak z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czytaj także:

Fundusze Europejskie - wsparcie dla szkolnictwa wyższego

Do rozdysponowania w ramach programu przeznaczono 50 milionów złotych. Według wstępnych założeń wsparciem zostanie objęte 50 uczelni i podmiotów systemów szkolnictwa wyższego prowadzących szkoły doktorskie. - To 4200 osób z kadry akademickiej oraz 1000 doktorantów. Oczywiście te wskaźniki mogą okazać się wyższe, w zależności od złożonych projektów - wyjaśnia minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

O wsparcie mogą ubiegać się zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne szkoły wyższe. W założeniach naboru nie został określony minimalny ani maksymalny okres realizacji projektu. Jak mówi szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej, racjonalność harmonogramu i zawartych w nich działań zostanie zweryfikowana przez ekspertów na etapie oceny merytorycznej. - Oczywiście działania zaplanowane do realizacji w projektach nie mogą trwać dłużej niż okres kwalifikowalności wydatków w tej perspektywie finansowej (do końca 2029 roku - red.) - zaznacza minister.

POSŁUCHAJ

03:17

Fundusze Europejskie. Podnoszenie kwalifikacji kadr szkół wyższych (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 12.07.2023

Godzina emisji: 16.24

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.