Ustawa o mObywatelu weszła w życie. Minister cyfryzacji przedstawia nowe funkcje aplikacji

Data publikacji: 14.07.2023 08:06
Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 09:06
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
- Aplikacja mObywatel będzie honorowana wszędzie poza bankiem, przekraczaniem granicy i sytuacją, w której wyrabiamy nowy dowód osobisty - wyjaśniał w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował w w Programie 1 Polskiego Radia, że od dziś można się wylegitymować dowodem osobistym z aplikacji wszędzie poza bankiem, punktami granicznymi oraz urzędem, który wystawia nowy dokument tożsamości. Przepisy zrównują cyfrowy dowód dostępny w mObywatelu z tradycyjnym dowodem osobistym.

Z aplikacji mObywatel może korzystać każda osoba pełnoletnia, która ma ważny dowód osobisty, założony profil zaufany i smartfona z aktualnym systemem Android lub iOS. Nowe przepisy ułatwiają również logowanie z użyciem aplikacji do serwisów państwowych. Ponadto samorządy mogą dodawać do mObywatela swoje lokalne, elektroniczne dokumenty dla mieszkańców. Na razie z elektronicznego dowodu tożsamości - mDowodu - nie skorzystamy w banku. Ta funkcjonalność będzie dostępna od 1 września tego roku.

Nowe zastosowania

Minister zaznaczył, że w planach rozwoju aplikacji mObywatel jest kilkadziesiąt nowych zastosowań.

Gość "Sygnałów dnia" zapowiedział, że jeszcze w czasie wakacji pojawią się nowe możliwości jego wykorzystania. Szef resortu cyfryzacji wymienił "bezpieczny autobus, czyli możliwość sprawdzenia, czy autokar, którym dzieci wybierają się na kolonie, jest sprawny, ma aktualne badania techniczne czy obowiązujące ubezpieczenie".

W sierpniu pojawi się też "tymczasowe prawo jazdy", czyli funkcja dla młodych ludzi, którzy właśnie zdali egzamin na prawo jazdy. W momencie, w którym egzaminator wpisze pozytywny wynik egzaminu, odpowiedni dokument pojawi się w telefonie. Na jego podstawie będzie można prowadzić pojazd.

Bezpieczeństwo 

Aplikacja mObywatel, jak przekonywał minister, jest dobrze zabezpieczona. - Jeżeli telefon zgubimy, to tak jak w przypadku karty kredytowej, można zadzwonić na naszą infolinię i zastrzec taki dokument. Możemy też zalogować się na dowolnym innym telefonie, gdyż ten dowód może być w jednym momencie tylko na jednym urządzeniu - zaznaczył Janusz Cieszyński.

- Cel, który powinien nam przyświecać, jest taki, żeby wszystkie sprawy były dostępne z poziomu telefonu komórkowego, gdyż jest to wygodne - dodał.

POSŁUCHAJ

18:25

Ustawa o mObywatel weszła w życie. Minister cyfryzacji przedstawia nowe funkcje aplikacji (Sygnały dnia/Program 1 Polskiego Radia)

Audycja: Sygnały dnia

Prowadziła: Katarzyna Gójska 

Gość: Janusz Cieszyński (minister cyfryzacji)

Data emisji: 14.07.2023

Godzina emisji: 7.15

pp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.