Rosja zerwała umowę zbożową. Beata Płomecka: już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt

Data publikacji: 22.07.2023 13:20
Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 14:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt". Beata Płomecka o zerwaniu umowy zbożowej.
"Już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt". Beata Płomecka o zerwaniu umowy zbożowej., Autor - Elena Larina/Shutterstock
- Polska i cztery kraje wskazują, że już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt zboża, czyli na przykład o rozbudowie przejść granicznych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, nasza brukselska korespondentka.

Rosja zawiesiła w poniedziałek swój udział w umowie zbożowej, zawartej w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ Umowa zbożowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.

"Odpowiedź KE jest wymijająca"

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia o reakcji Komisji Europejskiej na decyzję Rosji mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka. Jak wskazała, "odpowiedź KE jest wymijająca". - Rozmowy i wstępne konsultacje komisji z piątką krajów już się oczywiście rozpoczęły - dodała i zaznaczyła, że "dwa najbliższe miesiące będą decydujące".

- Przypomnę, że kiedy 2 maja wchodził w życie unijny zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do pięciu krajów i potem, kiedy w czerwcu był przedłużany, to KE mówiła, że pod uwagę będzie brana sytuacja na rynkach - wskazała.

- Te pięć krajów mówi teraz, że ta sytuacja na rykach w ogóle się nie poprawiła, że nadal jest problem ze zbożem i że magazyny są pełne - przekazała. - Kiedy teraz Rosja wypowiedziała umowę zbożową i zagroziła atakami na statki na Morzu Czarnym, to będzie jeszcze większa presja na transport drogą lądową - oceniła.

Beata Płomecka zaznaczyła, że "Polska i cztery kraje dodają, iż już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią ten tranzyt - czyli na przykład o rozbudowie przejść granicznych". 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

06:25

Beata Płomecka o zerwaniu umowy zbożowej: już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt (Jedynka/Świat w południe)

Prowadząca: Magdalena Skajewska

Data emisji: 22.07.2023

Godzina emisji: 12.19

ZOBACZ TAKŻE: "Decyzja UE polityczna, nie merytoryczna". Minister Telus o zakazie importu zboża z Ukrainy

IAR/jb

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.