Kosmiczne zderzenia
W XIX wieku na terenie dzisiejszej Polski spadło około 70 tys. meteorytów o łącznej wadze ponad dwóch ton. Największy znaleziony okaz waży 9095 gramów i znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
- To są fragmenty na ogół pochodzące ze strefy planetoid, która znajduje się między Marsem a Jowiszem. Planetoidy ulegają zderzeniu między sobą, powodując rozbijanie fragmentów, które mogą spadać na różne planety, m.in. na Ziemię - wyjaśnia Adam Pieliński, znawca minerałów z Muzeum Ziemi w Warszawie.
Meteoryty z Marsa i Księżyca
Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie ma w swoich zbiorach bogatą kolekcję meteorytów pułtuskich, w tym drugi co do wielkości okaz, o wadze 8100 gramów. W kolekcji znajdują się jednak nie tylko obiekty, które spadły na naszą planetę.
- Mamy również dwa meteoryty bardzo ciekawe, a mianowicie meteoryt księżycowy i meteoryt marsjański - opowiada Adam Pieliński. - Kiedyś, w przeszłości geologicznej, jakiś fragment meteorytu spadł na Marsa. Uderzenia były tak silne, że fragmenty skał budujących Marsa zostały wyrzucone w przestrzeń kosmiczną, a po jakimś czasie spadły na Ziemię, zostały znalezione i zidentyfikowane jako pochodzące z Marsa. A to dzięki temu, że już w przeszłości sonda Viking badała skład atmosfery Marsa - i na tej podstawie zidentyfikowano ten meteoryt - wyjaśnia nasz gość.
Adam Pieliński mówi, że meteoryt księżycowy ma podobną historię. - Został znaleziony przez polską ekspedycję na pustyni w Omanie - dodaje.
Ponadto w audycji:
Spragnieni wolności
Agnieszka Mitkowska z Domu Spotkań z Historią opowie o wadze zgromadzonych artefaktów historycznych w Związku Powstańców Warszawskich. Zorganizowana tam wystawa pokazuje powstańców warszawskich, ich walkę kilkadziesiąt lat temu, tragiczny los w PRL i czasy współczesne, kiedy to młode pokolenie może czerpać wzorce z niezłomności, odpowiedzialności i patriotyzmu tych narodowych bohaterów.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Adam Pieliński (znawca minerałów z Muzeum Ziemi w Warszawie), Agnieszka Mitkowska (Dom Spotkań z Historią)
Data emisji: 31.07.2023
Godzina emisji: 19.30
mgc