Ocean Indyjski jest ponad 5 razy większy od Stanów Zjednoczonych. Zbiornik otaczają Afryka, Azja i Australia; na jego powierzchni znajdziemy wiele wysp, wśród których najbardziej znane to Mauritius, Madagaskar, Malediwy, Seszele, Sri Lanka.
Jak Ocean Indyjski wpływa na nasz klimat?
Skąd wzięło się zainteresowanie tą oddaloną masą wody wśród polskich naukowców? Otóż to, co dzieje się nad oceanem, czy w innych zakątkach świata, działa na wszystkie obszary naszej planety. Możemy to porównać do gotowania wody w garnku lub czajniku. - To, co się dzieje po jednej stronie czajnika, ma również wpływ na jego drugą stronę. Tak samo jeśli postawimy garnek nierówno i będzie się grzał tylko na rogu, to kiedyś ta woda po drugiej stronie również się ogrzeje - wyjaśnia dr Dariusz Baranowski z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
- Istnieją procesy, które powodują, że nam też jest cieplej w naszym rogu garnka. Są nimi transport energii zapewniany przez ocean i atmosferę - dodaje gość "Eureki".
Czytaj także:
Ocean Indyjski a sytuacja pogodowa w Polsce
W ramach obserwacji Oceanu Indyjskiego dr Dariusz Baranowski zajmuje się fizyką atmosfery. Jak tłumaczy naukowiec, można to określić jako średnioterminowa przewidywalność pogody, obejmująca okres od 2 tygodni do 4 miesięcy. - Nie zależy nam w takich prognozach na przewidzeniu na 7 tygodni do przodu, że w Warszawie we wrześniu będzie burza. My zadajemy pytanie o to, jak będzie wyglądała cyrkulacja nad Europą - tłumaczy ekspert.
Zespół chmur nad oceanem, który wpływa na klimat w Europie
Głównym źródłem wiedzy na temat zmian pogodowych na dużej części planety jest powstająca nad Oceanem Indyjskim oscylacja Maddena-Juliana - zespół chmur burzowych, obejmujący powierzchnię większą od Polski, który powoli kieruje się nad Pacyfik. Nie występuje on regularnie, pojawia się co mniej więcej 40-60 dni. Kierując się na wschód, zjawisko zmienia ciśnienie na obszarze wokół siebie, co jest odczuwalne m.in. w Polsce. - Jeżeli chcielibyśmy powiedzieć coś na temat pogody na kilka tygodni do przodu, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem musimy wiedzieć, co się dzieje z oscylacją Maddena-Juliana - opowiada rozmówca Doroty Truszczak.
Ponadto w audycji:
Czym są tajemnicze, niezidentyfikowane kuliste, metaliczne obiekty zawisające nad Ziemią, działające wbrew prawom fizyki? U wielu z nas to pytanie pojawiło się po niedawnych przesłuchaniach w Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu, podczas których kilku emerytowanych pilotów opowiedziało o takich dziwnych obiektach latających spotkanych w przestworzach. Niewykluczone jednak, że domniemane odkrycie z innej planety to technologia jednego z państw, o czym opowiedział informatyk Tomasz Kokowski.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: dr Dariusz Baranowski (Instytut Geofizyki PAN), Tomasz Kokowski (informatyk)
Data emisji: 8.08.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
qch
Dlaczego bulgocze w naszym rogu garnka? O tym, jak Ocean Indyjski wpływa na pogodę w Polsce - Jedynka - polskieradio.pl