Aplikacja "Atak"
Major Dariusz Pawlik z 13 Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przyznaje, że dzięki aplikacji "Atak", z której korzystają żołnierze WOT-u, ułatwiona jest koordynacja różnych działań. - Służy ona temu, żeby zobrazować na żywo położenie poszczególnych służb, osób, pojazdów i nanoszenie tego wszystkiego na żywo na mapę - wyjaśnia. - Jesteśmy w stanie dzięki temu koordynować nasze działania już nie tylko na mapie, ale także połączyć, uzyskać podgląd na żywo z każdym korespondentem, osobą - stwierdza.
- 13 Śląska Brygada już jest stałym elementem i nikogo nie dziwi widok żołnierzy biorących udział w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Nasza brygada ma już 5 lat, więc ta współpraca zarówno z policją, ze strażą i ogólnie ze służbami ratowniczym okrzepła. Nie uczymy się współdziałania, tylko to współdziałanie doskonalimy - dodaje gość Jedynki.
Jak zostać żołnierzem WOT-u?
Jak podkreśla podporucznik Judyta Jasińska z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kołobrzegu, wystarczy zgłosić się do placówki i odbyć 16-dniowe szkolenie. - Po takim szkoleniu zostajemy żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej i odbywamy służbę w wojskach terytorialnych na zasadzie rotacyjnej, tzn. raz w miesiącu należy odbyć obowiązkowe dwa dni ćwiczeń wojskowych - tłumaczy. - Pozostajemy w tzw. gotowości do podjęcia działań, ponieważ WOT są przeznaczone do usuwania np. skutków katastrof, klęsk żywiołowych - dodaje.
Jakie są zadania żandarmerii wojskowej?
Formacja wspomaga cywilne służby, głównie policję. Szczególnym zadaniem, które dotyczy też cywili, jest pilotowanie kolumn wojskowych i kierowanie ruchem na trasie ich przejazdu, o czym muszą pamiętać kierowcy. Kierujących pojazdami obowiązują polecenia wydawane przez Żandarmerię Wojskową.
- Jednym z zadań odróżniających żandarmerię wojskową od policji jest między innymi ochrona najważniejszych osób w państwie. Mówimy tutaj m.in. o ministrze obrony narodowej, o zagranicznych delegacjach wojskowych przebywających na terenie naszego państwa - mówi w radiowej Jedynce kapitan Zenon Mikulski z Żandarmerii Wojskowej. - Musimy także pamiętać o tym, że żandarmeria wojskowa zgodnie ze swoją właściwością zabezpiecza przejazdy kolumn wojskowych - zaznacza.
- Podczas przemieszczania kolumn zachowajmy tę ostrożność, ułatwimy przejazd kolumnie wojskowej, nie rozdzielimy kolumny. Pamiętajmy, że wszystkim nam zależy na tym, żebyśmy zarówno my, jak i te kolumny wojskowe transporty dotarły bezpiecznie do celu - zwraca uwagę gość Jedynki.
"Silna Biało-Czerwona"
"Silna Biało-Czerwona" – pod takim hasłem odbywać się będą obchody Święta Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało w tych dniach uroczystości, liczne atrakcje oraz interesujące wydarzenia społeczne, kulturalne i patriotyczne.
Wraca największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14.00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie. Zaprezentowanych zostanie 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Będą m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz, Izabela Kostyszyn
Goście: major Dariusz Pawlik (13 Śląska Brygada WOT), podporucznik Judyta Jasińska (Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kołobrzegu), kapitan Zenon Mikulski (Żandarmeria Wojskowa)
Data emisji: 11.08.2023 r.
Godzina emisji: 17.10
ans
Nowoczesny sprzęt i kształcenie umiejętności. Oblicze Wojska Polskiego - Jedynka - polskieradio.pl