Najdłuższy rynek w Europie
Rynek umiejscowiony jest w starej części miasta, między Bazyliką a Kaplicą św. Marii Magdaleny. Obecnie rynek w Pułtusku ma 400 metrów długości i 50 metrów szerokości. Prostokątną powierzchnię o tych wymiarach otrzymał podczas wielkiej rozbudowy osady w XV wieku. - Właśnie w Pułtusku możemy przejść najdłuższym w Europie brukowanym rynku - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paulina Biernacka z Muzeum Regionalnego.
W centralnym punkcie pułtuskiego rynku znajduje się okazała wieża dawnego gotyckiego ratusza z XV wieku. - Dzisiaj wieża mierzy około 33 metrów, jednak jej początki nie były aż tak wielkie. Pierwsza wieża została wzniesiona na początku XV wieku i mierzyła około 9 metrów. Z biegiem czasu podnoszono ją, a dzisiaj możemy pokonać 100 stopni, wejść na siódme piętro i podziwiać panoramę miasta - opowiada gość Jedynki.
Historia miasta
Pułtusk jest jednym z najstarszych miast Mazowsza, gdyż prawa miejskie uzyskał prawdopodobnie w 1257 r. od księcia mazowieckiego Ziemowita. Najstarsze ślady osadnictwa na wyspie pochodzą z XII wieku. Druga osada o charakterze targowym istniała na terenie obecnego Starego Miasta. Budowę grodu południowo- wschodniego krańca wyspy rozpoczęto około 1232 r. Gród był wielokrotnie niszczony przez najazdy pruskie, jaćwińskie i litewskie. W 1368 r. Litwini całkowicie spalili gród. Miasto na wyspie lokował w 1339 r. biskup Klemens Pierzchała.
Jedną z pierwszych inwestycji, była budowa murów miejskich. - Jedyny relikt murów miejskich to jest baszta, którą zobaczymy za kościołem Piotra i Pawła za kompleksem pojezuickim - podkreśla Paulina Biernacka. - To jedyny relikt, który się zachował do dzisiaj z murów obronnych Pułtuska, który raczej miały taką funkcję bardziej prestiżową, dekoracyjną niż właśnie stricte obronną, wojskową - opowiada rozmówczyni Artura Wolskiego.
Pułtusk drugą Wenecją?
Dlaczego Pułtusk nazywany jest drugą Wenecją? - Najstarszą część Pułtuska opływają dwie naturalne odnogi rzeki Narew, tworząc takie kanałki i stąd właśnie wzięło się powiedzenie, że to Wenecja - odpowiada Paulina Biernacka.
Poza tym w audycji:
Polski przepis na paliwo rakietowe. Tobiasz Mayer z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa opowiedział jak doszło do opracowania technologii wytwarzania polskiego paliwa do zasilania statków kosmicznych. W stosunku do istniejących obecnie paliw, to polskie jest: tańsze i bez porównania bardziej przyjazne środowisku.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Paulina Biernacka (Muzeum Regionalne w Puttusku), Tobiasz Mayer (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)
Data emisji: 18.08.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Malownicze miasto z najdłuższym rynkiem w Europie. Pułtusk perełką Mazowsza - Jedynka - polskieradio.pl