- Zawsze mówi się o sankcjach, że to nie jest najlepszy instrument w polityce międzynarodowej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. - Jeżeli jednak popatrzymy na sankcje, które są stosowane wobec Rosji, to dotkliwość ich jest nieporównywalna z niczym innym, co było stosowane wcześniej. - ocenia.
Prof. Żukrowska dodaje, że żadne sankcje nie będą do końca skuteczne. - Tę skuteczność ogranicza w dużym stopniu wielkość rynku rosyjskiego, skala tych sankcji oraz zaangażowanie poszczególnych rynków. które uczestniczą w tych sankcjach wobec Rosji - stwierdza.
Nawoływanie do ustępstw ze strony Ukrainy
Na Zachodzie coraz częściej słychać opinie o konieczności ustępstw ze strony Ukrainy na rzecz Rosji i podjęcia negocjacji z Kremlem. Takiego zdania jest m.in. były prezydent Francji Nicolas Sarkozy. - Na pewno każda teza znajdzie swoje potwierdzenie w Europie, tym bardziej, że sytuacja jest to dość ciężka, bo mamy cięcie koniunktury, wysoką inflację - podkreśla gość Jedynki.
W jakiej kondycji jest rosyjska gospodarka?
Jak podaje agencja informacyjna Reutera, rosyjski bank centralny podniósł we wtorek główną stopę procentową o 350 punktów bazowych do 12 proc. - Kondycja gospodarki rosyjskiej jest w marnej kondycji - uważa rozmówczyni Pawła Lekkiego. - Słabość rubla odczuwalna byłaby jeszcze bardziej, gdyby Rosjanie mogli wyjeżdżać poza granicę kraju - dodaje.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Polska i kraje bałtyckie reagują na potencjalne zagrożenie ze strony najemników Wagnera obecnych na Białorusi. Minister spraw zagranicznych Litwy poinformowała, że prowadzone są rozmowy pomiędzy Warszawą, Wilnem, Rygą i Tallinem prowadzące do całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią. Polska wzmacnia militarnie wschodnią granicę (wysyła tam coraz więcej żołnierzy i nowoczesnego sprzętu), co jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo w naszym regionie. Rozmowa z prof. Markiem Pietrasiem z UMCS w Lublinie.
- Nowe supermocarstwo militarne w Europie - tak Polskę określiła bawarska gazeta „Münchner Merkur”. Zdaniem niemieckich dziennikarzy, defilada w Warszawie wzbudziła "podziw i zadumę całego Zachodu". Z kolei agencja DPA zwraca uwagę, że w najbliższych latach Wojsko Polskie niemal podwoi swe siły. Więcej w materiale Michała Fedusio.
- Z rankingu Global Firepower wynika, że polska armia jest 20. siłą zbrojną na 145. ujętych w zestawieniu. Polska wyprzedziła między innymi Niemcy, Hiszpanię i Kanadę. Tymczasem rząd Niemiec wycofał się ze zobowiązania do wzrostu wydatków na obronność do 2 proc. PKB rocznie, co jest celem NATO – podaje Reuters. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Polskiej Akademii Nauk.
- Wysokie ceny w czeskich sklepach powodują, że nasi południowi sąsiedzi chętnie przyjeżdżają na zakupy do Polski. W pierwszej połowie roku wydatki Czechów w polskich sklepach wzrosły o 37 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 289 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019. Materiał Wojciecha Stobby.
- Travis King, zbiegły amerykański żołnierz, chce azylu w Korei Północnej - podają północnokoreańskie media. Według Pjongjangu powodem decyzji Amerykanina jest "nieludzkie traktowanie i dyskryminacja rasowa w Stanach Zjednoczonych. Więcej na ten temat Magdalena Skajewska.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (SGH w Warszawie), prof. Marek Pietraś (UMCS w Lublinie), prof. Piotr Madajczyk (Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 17.08.2023 r.
Godzina emisji: 17.19
ans
UE wobec Rosji. Ekspert: żadne sankcje nie będą do końca skuteczne - Jedynka - polskieradio.pl