"Legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19". Krzysztof Saczka o kolejnych zakażeniach na Podkarpaciu

Data publikacji: 28.08.2023 13:30
Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 15:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Bardzo mocno chcę podkreślić, że legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19. Jest to bakteria, która wywołuje chorobę zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie możemy zarazić się człowiek od człowieka - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

143 osoby zakażone, 8 osób nie żyje. To dotychczasowy bilans zachorowań na legionellozę w Rzeszowie i okolicach. W sobotę powiatowy sanepid poinformował o czternastu nowych przypadkach, w niedzielę o szesnastu. Nie ma nowych przypadków śmiertelnych.

Najwięcej zachorowań

Najwięcej osób chorych na legionellozę, czyli bakteryjne zapalenie płuc, jest z Rzeszowa - 96. 31 to mieszkańcy powiatu rzeszowskiego, czterech zakażonych jest z powiatu dębickiego, trzech z ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego i po jednym przypadku z powiatów: jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, niżańskiego i stalowowolskiego.

Do sytuacji zakażeń odniósł się na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Saczka z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jak wskazał, "jest to trudna sytuacja w zdrowiu publicznym, gdy dochodzi do tak szerokich zakażeń". - Można mówić o sytuacji tragicznej, ponieważ notujemy zgony - dodał.

- Bardzo mocno chcę jednak podkreślić, że legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19 - podkreślił. - Jest to bakteria, która wywołuje chorobę zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie możemy zarazić się człowiek od człowieka - zaznaczył i dodał, że "możemy zakazić się wdychając aerozol wodny razem z powietrzem, zawierający legionellę".

Czytaj także:

Jak uniknąć zarażenia legionellą?

Odnosząc się do działań, jakie można podjąć, aby uniknąć zarażenia, wskazał, że "istotne jest to, abyśmy zwracali uwagę na to, jaki jest stan sanitarno-higieniczny naszych urządzeń w domu, szczególnie w łazienkach, które przy słabej wentylacji mogą długotrwale utrzymywać wilgoć". - Takie środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii - dodał.

- Klimatyzatory i wentylatory powinny być regularnie dezynfekowane, ponieważ tam również może rozwijać się legionella. Ta choroba została zresztą wykryta w systemie klimatyzacji - wskazał.


Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

08:59

Krzysztof Saczka: legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19 (Jedynka/W samo południe)

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Krzysztof Saczka (Główny Inspektor Sanitarny)

Data emisji: 28.08.2023

Godzina emisji: 12.19

IAR/jb

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.