Kiedy odbędzie się Narodowe Czytanie 2023?
Narodowe Czytanie w sobotę (9 września) o godz. 11 zainauguruje para prezydencka. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej usłyszymy również w interpretacji znanych i lubianych aktorów. Reżyserem widowiska, już po raz czwarty, jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Kto wystąpi podczas Narodowego Czytania "Nad Niemnem"?
W Ogrodzie Saskim wystąpi m.in. Jerzy Zelnik. - Z Ogrodem Saskim wiąże się całe moje dzieciństwo. Właściwie do 10. roku życia nie wychodziłem z niego zimą, latem, jesienią i wiosną - wspomina. Aktor regularnie użycza swojego głosu, nagrywając audiobooki, a teraz, jak sam podkreśla, "jest okazja, żeby zapoznać ludzi z dobrą literaturą". Jerzy Zelnik dodaje, że mieszka w pobliżu miejsca, w którym realizowano zdjęcia do ekranizacji powieści. - Trzy wsie brały udział w tym filmie jako statyści. To są moje rejony, druga ojczyzna - wyjaśnia.
YouTube/Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
W Ogrodzie Saskim, nie po raz pierwszy, wystąpi również Aleksandra Radwan. - Dyrektor Janusz Kukuła stworzył wspaniałą adaptację tego długiego dzieła. Wiele osób będzie mogło przypomnieć sobie, dlaczego warto sięgnąć po tę lekturę. Mam nadzieję, że dzięki naszej energii, sercu i osobowościom postaci ożyją - mówi rozmówczyni Martyny Podolskiej. Dodaje, że z biegiem lat bardziej docenia się też pojawiające się w "Nad Niemnem" opisy przyrody i samą naturę, która zewsząd otacza człowieka.
Czym jest Narodowe Czytanie?
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W kolejnych latach Polacy czytali: "Lalkę" Bolesława Prusa (2015), "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (2016), "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (2017).
W związku z jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2018 roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaprosili do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Zachęcali też do czytania "Antologii Niepodległości" - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były "Nowele polskie" - zbiór ośmiu utworów autorstwa: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Rok później wybrana została "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Materiał: Martyna Podolska
Data emisji: 7.09.2023
Godzina emisji: 10.20
mg
Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". "Dyrektor Kukuła stworzył wspaniałą adaptację" - Jedynka - polskieradio.pl