Kościół katolicki pod okupacjami sowieckimi. Prof. Żaryn o represjach wobec księży po 17 września 1939

Data publikacji: 19.09.2023 21:40
Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 22:22
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sowieccy żołnierze podczas okupacji polskich ziem stosowali represje wobec księży
Sowieccy żołnierze podczas okupacji polskich ziem stosowali represje wobec księży, Autor - Trachman/PAP
Jak wyglądała sytuacja Kościoła katolickiego i kilku milionów katolików po wkroczeniu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku? - Kapłanom nie wolno było prowadzić katechezy i jakiekolwiek działalności duszpasterskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
  • Związek Sowiecki zajął 190 tys. kilometrów kwadratowych, czyli ponad połowę II Rzeczypospolitej, kiedy Armia Czerwona wkroczyła na Kresy 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
  • Jak podaje prof. Andrzej Paczkowski, spośród 13 mln mieszkańców Kresów w trakcie pierwszej okupacji sowieckiej, czyli do 1941 roku, władza sowiecka poddała represjom około miliona osób. Były rozstrzelania, więzienie, zsyłka do obozów, do pracy przymusowej.
  • Pierwsza okupacja zakończyła się rozpoczęciem operacji Barbarossa, czyli atakiem Niemiec na ZSRR. Druga okupacja sowiecka rozpoczęła się w 1944 roku, po wycofaniu się Niemców pokonanych na Kresach przez Armię Czerwoną.

Zajęte przez Sowietów Kresy II RP zostały potraktowane przez sowieckie władze jako należące do Związku Radzieckiego. Co to oznaczała dla wiernych i Kościoła katolickiego?

- To de facto oznaczało dla Polaków w latach 1939-1941 los z całym zestawem represji, które Związek Sowiecki skierował przeciwko narodowi polskiemu. Były to przede wszystkim cztery fale deportacyjne z 1940 i 1941 roku (…). Polacy represjonowani przez Sowietów podczas pierwszego Sowieta i potem drugiego Sowieta, byli wspierani przez ludzi Kościoła i duchowieństwo - twierdzi prof. Jan Żaryn.


POSŁUCHAJ

25:57

Kościół katolicki pod okupacjami sowieckimi. Prof. Żaryn o represjach wobec księży po 17 września 1939 (Jedynka/Dziedzictwo i pamięć)

 

Sowiecka ateizacja okupowanych terenów II RP

Sowieci prowadzili ateizację okupowanych terenów należących do Polski. - W pierwszym rzędzie oznaczało to zlikwidowanie struktury Kościoła katolickiego, czyli nie istniała możliwość funkcjonowania struktur powyżej parafialnej. Stąd wszystko, co było w tradycji Kościoła powszechnego, zostało zlikwidowane i tylko w sposób tajny można było kontaktować się z biskupami i zwierzchnikami na tym terenie - wyjaśnia prof. Jan Żaryn.

Wprowadzony dekret o religii pozbawiał Kościół nieruchomości. - W związku z tym wielki dorobek Kościoła katolickiego, który wiązał się z Kresami, czyli praca wielu pokoleń na rzecz zainstalowania tam i funkcjonowania Kościoła katolickiego, został zniszczony - mówi gość Jedynki.

Dekret bardzo mocno hamował możliwości ewangelizacyjne. Dlatego w latach 1939-1941 dochodziło do aresztowań księży. - Kapłanom nie wolno było prowadzić katechezy i jakiekolwiek działalności duszpasterskiej, tak głębokiej, by sięgała szczególnie dzieci i młodzieży. Kapłani nie byli zainteresowani słuchaniem prawa okupacyjnego, a byli związani prawem kanonicznym i swoim powołaniem, stąd ta kolizja rzutowała na sytuację niektórych - dodaje.

Druga okupacja sowiecka była jeszcze bardziej brutalna

Druga okupacja sowiecka rozpoczęła się w 1944 roku, po wycofaniu się Niemców pokonanych na Kresach przez Armię Czerwoną. Nastąpiła jeszcze większa brutalizacja w traktowaniu duchownych. - Takie traktowanie dotyczyło tych, którzy odważyli się być na tych terenach i mogli być postrzegani przez Sowietów jako zagrożenie ich już trwałego administrowania tymi ziemiami - tłumaczy prof. Jan Żaryn.

- Szczególnie druga okupacja sowiecka miała to do siebie, że zdecydowana większość kapłanów wyjechała ostatecznie ze Związku Sowieckiego. Kapłani znaleźli się, jak np. ks. Lagosz, na terenie ziem zachodnich i północnych. Także inni kapłani, którzy byli więzieni, odnaleźli się w Armii gen. Andersa - kontynuuje nasz rozmówca.

- Nie było żadnego kapłana, który nie zostałby poddany jakimś represjom. Pamiętajmy, że po 1944 roku bardzo wielu z nich, mimo że NKWD represjonowało ich, aby opuścili Związek Radziecki i wyjechali do Polski, to w bardzo trudnych warunkach, jak ks. Władysław Bukowiński i ks. Bronisław Mirecki, pozostawało na ziemiach Związku Sowieckiego do ostatnich chwil swojego życia - dodaje prof. Jan Żaryn.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Dziedzictwo i pamięć

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 19.30

DS

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.