Woda to zdrowie, ale zapominamy ją pić. Ile litrów płynu powinniśmy spożywać?

Data publikacji: 22.09.2023 13:35
Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 13:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak ważne?
Dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak ważne?, Autor - Alina Kruk/Shutterstock
Pijemy za mało wody, niezależnie czy to upał czy chłód - wskazują analitycy jednej z firm, która przeprowadziła badania w Europie Środkowej. Brak płynów wpływa negatywnie na nasz organizm, dlatego powinniśmy przyjmować ich odpowiednią ilość. Powstaje jednak ile pytanie: ile litrów wody należy spożywać?

Według publikacji firmy, blisko połowa Polaków spożywa około jednego litra wody dziennie. Z kolei 22 proc. ankietowanych spożywa więcej niż dwie szklanki wody na dzień. To stanowczo za mało; eksperci ostrzegają, że niedobór wody w naszej codziennej diecie może prowadzić do problemów zdrowotnych. - Mogą wystąpić bóle głowy i  problemy z koncentracją. W skrajniejszych przypadkach może nawet spaść odporność, a do tego skóra wygląda gorzej - wymienia dietetyk, Anna Sobolewska.

Skąd jednak wiedzieć, ile płynów potrzebuje nas organizm? Według wyliczeń ekspertów, powinniśmy przyjmować ok. 250 ml wody na 10 kg masy ciała. - Mówimy tu osobach dorosłych, o masie ciała między 60-100 kilogramów. Jak masa jest mniejsza lub większa, trochę inaczej się na to patrzy - tłumaczy dr Michał Mularczyk, internista i dietetyk. Specjalista dodaje, że zapotrzebowanie na wodę zależy także od pory roku. Warto również pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego nasze ciało potrzebuje więcej płynów.


POSŁUCHAJ

04:36

Ile litrów wody powinniśmy spożywać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dlaczego pijemy za mało wody?

Najprawdopodobniej przyczyną niskiego spożycia wody jest niewielkiej aktywności fizycznej. Jak wyjaśnia dr Aleksander Waśniowski, lekarz misji Lunares w Pile, brak ruchu jest dla organizmu sygnałem do obniżenia filtracji wody. Kiedy przebywamy w pozycji siedzącej, większość płynów ucieka do dolnej połowy ciała, z czego mogą się też brać obrzęki kostek i kończyn.

Ekspert dodaje, że poczucie pragnienia zanika także z wiekiem. - To taka ciekawostka: starsi ludzie piją mniej, a powinni pić stosunkowo dużo ze względu na możliwe osłabienia elektrolitowe. Z tego najczęściej wynikają osłabienia w upałach - tłumaczy gość "Czterech pór roku".

Co ważne, sama woda niekoniecznie nawadnia organizm do odpowiedniego poziomu. Ekspert z ośrodka Lunares podpowiada, by dołączyć do tego na przykład odrobinę elektrolitów.


Co się dzieje z naszym organizmem, kiedy pijemy za mało wody? - infografika PAP Co się dzieje z naszym organizmem, kiedy pijemy za mało wody? - infografika PAP

Kiedy powinniśmy nawadniać organizm?

Powszechnie uważa się, że poczucie suchości to sygnał alarmowy od naszego ciała. Jak wyjaśnia rozmówca Romana Czejarka, jest to tylko po części zgodne z prawdą. - Niestety można napić się tak, że wypijemy na raz siedem litrów wody i przez dobę nie będzie trzeba pić - zaznacza dr Aleksander Waśniowski. - To także taka kwestia, że w upałach powinno się trzymać wodę w ustach, aby ona się powoli wchłaniała - mówi ekspert.

- Wierzę tutaj w mądrość natury, która zaprojektowała nas tak, że wiemy, kiedy iść spać czy jeść i się napić. Natomiast ludzie są w stanie przytłumić te informacje. Wtedy rzeczywiście może być za późno: to pragnienie musi wówczas potrzebę obejrzenia kilkudziesięciu zdjęć w internecie - zwraca uwagę specjalista.

Czytaj także:


POSŁUCHAJ

09:27

Jak niedobór płynów wpływa na nasz organizm? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Gość: dr Aleksander Waśniowski (lekarz misji Lunares w Pile) 

Data emisji: 22.09.2023

Godziny emisji: 9.00-12.00

qch

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.