Poszukiwania i intelektualne eksperymenty Emmanuela Levinasa

Data publikacji: 28.09.2023 20:53
Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 11:26
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Emmanuel Levinas
Emmanuel Levinas, Autor - Bracha L. Ettinger/CC BY-SA 2.5/Wikipedia
Urodzony na Litwie, jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku interpretował świat między innymi według zasad Biblii i Talmudu. Stworzył język pełen metafor, mierzył się z problemami cierpienia, wyzwaniem wolności i opisaniem prawdy relacji między ludźmi. Podstawową ideą jego namysłu nad rzeczywistością była analiza wielowymiarowego spotkania z drugim człowiekiem.
  • Emmanuel Levinas urodził się 12 stycznia 1906 w Kownie. Był jendym z najwybitniejszych filozofów XX wieku. 
  • Ostateczny kształt myśli filozoficznej Levinasa pozostawał w ścisłym związku z jego biografią. 
  • Zdaniem gościa "Eureki" Emmanuel Levinas to filozof, o którym warto pamiętać przede wszystkim ze względu na jego koncepcję wolności.

Pochodzenie i inspiracje Levinasa

Emmanuel Levinas stworzył język pełen metafor, mierzył się z problemami cierpienia, wyzwaniem wolności i opisaniem prawdy relacji między ludźmi. Podstawową ideą jego namysłu nad rzeczywistością była analiza wielowymiarowego spotkania z drugim człowiekiem. - Biografia mocno odcisnęła się na jego myśli filozoficznej. Był pochodzenia żydowskiego, urodził się w Kownie - wskazuje dr Andrzej Waleszczyński. 

Levinas kształtował swój światopogląd poprzez podróże i spotkania z czołowymi myślicielami tamtych czasów. W Strasburgu po raz pierwszy miał kontakt z filozofią Henri'ego Bergsona, we Fryburgu zaś z filozofią Emdunda Husserla. Dochodzi również do spotkania z Martinem Heideggerem. - Następnie wyjeżdża do Paryża, studiuje w Sorbonie. Co ważne, przeraża go sytuacja panująca wówczas w Europie, rozwój nazizmu - analizuje gość "Eureki". 


POSŁUCHAJ

25:04

Emmanuel Levinas. Poszukiwania i intelektualne eksperymenty (Eureka/Jedynka)

 

Rzeczywistość w ujęciu Levinasa

Po wybuchu II wojny światowej zostaje oficerem i dzięki znajomości języków obcych trafia na front jako tłumacz. W roku 1940 dowiaduje się o śmierci rodziców oraz o tym, że Heidegger w pewien sposób "wierny jest doktrynie nazistowskiej". - To bardzo mocno rzutuje na jego sposób postrzegania życia i filozofii - podkreśla dr Waleszczyński. Dodaje, że wśród filozoficznych wzorców Levinasa była fenomenologia Husserla. 

W pierwszej kolejności Emmanuel Levinas odrzucał postrzeganie człowieka jako bytu. - Starał się jeszcze bardziej spowodować, żeby człowiek był osobą, a nie bytem - precyzuje rozmówca Katarzyny Jankowskiej. Współczesna filozofia stawiała na jednostkę i wolność, Levinas wskazywał jednak, że "przed tym wszystkim jest odpowiedzialność za drugiego, który się jawi i narzuca" - tłumaczy dr Andrzej Waleszczyński. 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Legendarny pilot Wojska Polskiego, płk Stanisław Skarżyński.

Stanisław Skarżyński w 1931 roku - wraz z por. Andrzejem Markiewiczem - wykonał na polskim samolocie PZL Ł.2 (SP-AFA) rajd dookoła Afryki, pokonując dystans 25 770 km. Trasa przelotu obejmowała m.in. Warszawę, Belgrad, Ateny, Kair, Chartum, Kisumu, Abercon, Elisabethville, Luebo, Léopoldville, Lagos, Abidżan, Bamako, Dakar, Port Etienne, Agadir, Villa Cisneros, Casablancę, Alicante i Paryż. Lot obfitował w wiele problemów z silnikiem.

W 1933 roku Stanisław Skarżyński na jednomiejscowym samolocie polskiej konstrukcji, RWD-5bis (SP-AJU), adaptowanym do dalekiego lotu, jako pierwszy Polak przeleciał nad południową częścią Oceanu Atlantyckiego z zachodniego wybrzeża Afryki do Brazylii. Przelot trwał ponad 20 godzin, z czego ponad 17 nad oceanem. Za swój wyczyn otrzymał w 1936 od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) Medal Louisa Blériota.

Gość: Anna Putkiewicz z Wojskowego Instytutu Wydawniczego.


Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Andrzej Waleszczyński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Anna Putkiewicz (Wojskowy Instytut Wydawniczy)

Data emisji: 28.09.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

mg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.