Czym jest Festiwal Filmowy NNW w Gdyni?
15. Festiwal Filmowy NNW w Gdyni rozpoczął się w środę (27.09) i potrwa do soboty (30.09). W programie znalazło się niemal 250 projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych i wydarzeń opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach, dla których nadrzędną wartością jest wolność. - Symultanicznie dzieje się kilka rzeczy. Mamy pięć sal widowiskowych, ale mamy także Market Guide, mamy panele dyskusyjne - wylicza Gołębiewski.
YouTube/Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
Jak opowiadać o historii?
Gość "Ekspresu Jedynki" zwraca uwagę, że w Gdyni mamy do czynienia z mieszanką osobowości. Z Nowego Jorku przybył Stan Borys świętujący 50-lecie
utworu "Jaskółka uwięziona", miała miejsce również projekcja filmu Lecha Majewskiego. - Jeśli chce nam się o tę historię zawalczyć to musimy robić to na wielu poziomach. (...) Trzeba używać różnych środków, zmieniać tempo - analizuje.
Historia jest tu punktem wyjścia dla rozmów o życiu, o teraźniejszości i przyszłości. Gołębiewski zdradza, że sam jako autor filmów "szuka emocji". Metoda ta sprawdza się jednak wówczas, gdy żyją jeszcze świadkowie historii. Współcześnie jest ich jednak coraz mniej. - Młody widz dzisiaj chce, żeby mu opowiadać szybko i kolorowo. (...) Jako twórcy musimy się z tym zmierzyć - podsumowuje.
15. Festiwal Filmowy NNW w Gdyni. Co zaprezentowano?
Podczas piątkowych pokazów Konkursu Dokumentów Polskich zaprezentowano m.in. film "Harcerz numer 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim". Reżyser filmu Adam Turula mówi, że wraz z Marią Wielgus przedstawili po raz pierwszy filmowo postać założyciela harcerstwa w Polsce. Dziś także w Konkursie Filmów Fabularnych pokazano fiński film "Free Skate". Reżyser Roope Olenius zaznacza, że film ogniskuje się wokół historii obiecującej łyżwiarki figurowej, która jest pół-Finką, pół-Rosjanką.
Zaplanowano również kilka debat, między innymi "Jak opowiadać światu o totalitaryzmach". Wezmą w niej udział prezesi polskiego i węgierskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz prezes Polskiej Fundacji Narodowej. Debatę poprowadzi reżyser Tomasz Łysiak, który przede wszystkim chce poruszyć w rozmowie kwestię wspólnego doświadczenia totalitaryzmów oraz celu mówienia o tym światu.
ARKADIUSZ MULARCZYK PODCZAS FESTIWALU NNW W GDYNI:
MAGDALENA GAWIN PODCZAS FESTIWALU NNW W GDYNI:
Czytaj również:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadziła: Karolina Rożej
Materiał: Martyna Podolska
Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu NNW w Gdyni)
Data emisji: 29.09.2023
Godzina emisji: 15.00 - 17.00
mg
Festiwal Filmowy NNW w Gdyni. Gołębiewski: każdego roku pojawia się coś nowego - Jedynka - polskieradio.pl