Czym są "Kazania świętokrzyskie"?
"Brückner. Średniowiecze odzyskane" to wystawa, na której od 30 września podziwiać możemy m.in. "Kazania świętokrzyskie" - To najstarszy zachowany fragment języka polskiego. W dodatku pokazujący bardzo dużą dojrzałość tego języka - zaznacza dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski.
Do dziś zachowało się osiemnaście pasków, ale rękopis był zdecydowanie obszerniejszy. - To jest dla nas znak, że mieliśmy w Polsce wielu przedstawicieli środowiska intelektualnego posługującego się nie tylko łaciną, ale również językiem polskim - podkreśla gość audycji "Kulturalna Jedynka".
YouTube/Biblioteka Narodowa
Kim był Aleksander Brückner?
Wystawa "Brückner. Średniowiecze odzyskane" ukazuje również sylwetkę i odkrycia Aleksandra Brücknera, jednego z największych slawistów i historyków polskiej kultury, wieloletniego profesora Uniwersytetu Berlińskiego. - Możemy także pokazać niezwykłość podobnych odkryć. Aleksander Brückner odkrył "Kazania" jako młody człowiek, wyjeżdżając na pierwszy swój urlop i pracując na tym urlopie - zdradza rozmówca Anny Stempniak. Dodaje, że dla każdego badacza odkrycie najstarszego tekstu w dowolnym języku stanowi osiągnięcie życia.
Jak w średniowieczu wyglądały rękopisy?
Wiek XIII i XIV to czas, kiedy zaczynają pojawiać się rękopisy papierowe. Wcześniej w przypadku tekstów ważniejszych dominował pergamin, a do zapisywania tekstów mniej istotnych stosowano np. gliniane tabliczki. - Pergamin był bardzo drogi i poszukiwany. Kiedy tekst na pergaminie się dezaktualizował, ów pergamin był wtórnie wykorzystywany - przypomina dr Makowski. W Szwecji karty pergaminowe używane były jako okładki zeznań podatkowych.
Jak znaleziono "Kazania świętokrzyskie"?
Co jeszcze znajdziemy na wystawie "Brückner. Średniowiecze odzyskane"?
Prezentowane w Bibliotece Narodowej rękopisy to część znalezisk Brücknera z czasów jego poszukiwań w Cesarskiej Bibliotece Publicznej w Petersburgu. Profesor przebywał tam w latach 1889-1890, badając polskie zbiory skradzione przez Rosjan w czasie zaborów. Efektem jego pracy były przełomowe odkrycia. Wystawa prezentuje średniowieczne pieśni religijne i świeckie, najstarsze polskie żarty, a nawet piętnastowieczne zaklęcia.
Ekspozycja jest jedyną okazją, by zobaczyć najcenniejsze zabytki średniowiecznej polszczyzny, na co dzień przechowywane w skarbcu Biblioteki Narodowej. Wystawa pozwala także zapoznać się z postacią jednego z największych polskich humanistów, którego dorobek do dziś budzi podziw i naukowe dyskusje. Wydarzenie towarzyszy przeniesieniu prochów Aleksandra i Emmy Brücknerów z likwidowanego cmentarza Tempelhofer Parkfriedhof w Berlinie do Krakowa.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 4.10.2023
Godzina emisji: 23.44
mg
"Brückner. Średniowiecze odzyskane". Czym są "Kazania świętokrzyskie"? - Jedynka - polskieradio.pl