"Laptop dla ucznia". Do kogo trafią urządzenia?
Program "Laptop dla ucznia" to kolejny element programu cyfryzacji Polski. W sumie przekazanych zostanie 394.346 laptopów za kwotę ponad 1 mld 149 mln zł.
Uczniowie w ramach programu otrzymują jeden z sześciu modeli urządzeń dostarczanych przez pięciu producentów. Wszystkie urządzenia mają na starcie wgrany system operacyjny. - W tym momencie większość tych laptopów ma podobny standard, powyżej 1100 punktów w ustandaryzowanym teście CrossMark. Różnią się one na pewno marką, trochę także wyglądem. Natomiast według testu dzieci otrzymały komputery w podobnym standardzie - mówiła niedawno dla Polskiego Radia Katarzyna Nosalska z Ministerstwa Cyfryzacji.
Czy laptopy są objęte gwarancją?
Laptop, jak każde inne urządzenie, może ulec awarii. Niewykluczone, że sprzęt ucierpi także w ramach nieszczęśliwego wypadku. Czy możemy wtedy oddać laptop do naprawy? - Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Należy jednak podkreślić, że każdy laptop posiada gwarancję na 36 miesięcy. To ponad standardy, jakie oferują nam producenci komputerów - zapewnia Michał Mucha.
W przypadku usterki rodzic powinien przekazać sprzęt bezpośrednio do producenta. - Można też, ale nie narzucamy rozwiązań, wykupić dodatkowe ubezpieczenie na sprzęt albo zrobić to w ramach szkoły - podpowiada gość "Czterech pór roku".
"Laptop dla ucznia". Co można na nim zainstalować?
Urządzenia przyznawane w ramach rządowego programu mają przede wszystkim służyć do celów edukacyjnych. Kiedy jednak dziecko odrobi lekcje, jak również przygotuje się na kolejne zajęcia, może chcieć wykorzystać laptop do grania. Dlatego przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji podkreśla, że uczniowie mogą instalować na sprzęcie również gry. - Jak najbardziej głównym celem jest edukacja. Ale jeżeli uczeń wgra sobie grę, i nie wpłynie ona na specyfikację sprzętu, to jak najbardziej nic się nie stanie. Z tyłu głowy mieliśmy także aspekty rozrywkowe - opowiada.
Jednocześnie Michał Mucha zaznacza, że laptop z programu można pozyskać na zasadzie własności lub w ramach wypożyczenia. To rodzic lub opiekun prawny decyduje, w jakiej formie dziecko otrzyma sprzęt. - Szkoły mają jakieś swoje wewnętrzne regulacje, w które nie wchodzimy. Natomiast prawdą jest, że komputer trafia do dziecka. To rodzic lub opiekun decyduje, czy chce przyjąć komputer na własność, czy w ramach użyczenia.
Czytaj także:
Gdzie szukać informacji o programie "Laptop dla ucznia"?
Niezbędne informacje o programie można znaleźć na stronie www.laptopdlaucznia.gov.pl. Udostępniono tam również do pobrania pakiety oprogramowania - darmowe oraz dostępne za opłatą. Na stronie programu znajdziemy również sekcje pytań i odpowiedzi oraz dane kontaktowe infolinii. - Istnieją tam całe pakiety udostępnione przez największe firmy. (...) Polecamy też zwrócić uwagę na Ogólnopolski System Edukacyjny (OSE), gdzie mamy dostęp do wielu pakietów, filmów instruktażowych czy programów graficznych - zachęca Michał Mucha.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Michał Mucha (Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, Ministerstwo Cyfryzacji)
Data emisji: 10.10.2023 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
qch