Cyfryzacja radia to nowy rozdział w historii radiofonii. DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) czyli nowa technologia radiofonii cyfrowej jest przyszłością analogowego medium i odpowiedzią na oczekiwania współczesnego odbiorcy. - W przypadku systemów cyfrowych, jest taka prawidłowość, że dopóki dekoder w odbiorniku jest w stanie zdekodować prawidłowo nadawany sygnał cyfrowy, odbieramy program, natomiast jeśli przekroczymy pewien próg wartości, to przestajemy odbierać - tłumaczy Marek Walczyk.
Zakup odbiornika. Na co zwrócić uwagę?
- Jeśli chodzi o sam odbiór DAB+, to kwestie parametrów urządzeń są zestandaryzowane, czyli kwestia odbioru, niezależnie od tego jaki to odbiornik, mieści się w granicach normy - podkreśla gość Jedynki. - Odbiorniki droższe mają więcej możliwości, są bardziej rozbudowane, mają możliwość odbioru internetowego czy możliwość wyświetlania slajdów - dodaje.
Zasięg cyfrowego radia coraz większy
Na początku nadawanie w technologii DAB + możliwe było jedynie w Warszawie i Katowicach. W 2020 roku Polskie Radio uruchomiło kolejne nadajniki DAB+ w ważnych aglomeracjach. - Do końca września 2023 r. mieliśmy 41 stacji nadawczych. W ostatnich dniach już zostały uruchomione nowe stacje, a od 1 października będą to: Jelenia Góra, Trzebnica, Zakopane i Rabka - informuje Marek Walczyk. - W kilku lokalizacjach została zwiększona moc stacji, natomiast najprawdopodobniej do końca roku jeszcze kilka stacji dojdzie. Większa zmiana będzie po Nowym Roku, gdzie łącznie osiągniemy pułap 81 stacji, czyli dwukrotnie więcej niż osiągnęliśmy do 30 września - podkreśla.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Cztery pory roku"
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Marek Walczyk (Biuro Technologii PR S.A)
Data emisji: 16.10.2023 r.
Godzina emisji: 9.36
ans
Polskie Radio poszerza sieć nadawczą DAB+. Gdzie powstaną nowe stacje? - Jedynka - polskieradio.pl