Zwierzęta w czasach dinozaurów. Na co chorowały?

Data publikacji: 17.10.2023 12:31
Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 12:34
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zwierzęta w czasach dinozaurów. Na co chorowały?
Zwierzęta w czasach dinozaurów. Na co chorowały?, Autor - FOTOKITA/Shutterstock
Zwierzęta żyjące w czasach dinozaurów wciąż stanowią dla naukowców fascynujący obiekt badań. O tym na co chorowały, mogą nam powiedzieć na przykład ich kości. - Trzeba wiedzieć co z nich odczytać. Zarówno jeśli chodzi o to jak to zwierzę funkcjonowało w środowisku, ale kości mogą mieć też informacje odnośnie schorzeń - tłumaczy dr Dawid Surmik. 
  • Na co chorowały zwierzęta w czasach dinozaurów? Odpowiedź na to pytanie daje analiza anomalii, które występują na kościach tych zwierząt oraz badania mikroskopowe struktury wewnętrznej.
  • Trzeba jednak odróżnić zmiany, które powstają w naturalnym procesie od tych, które mają chorobowe podłoże.
  • Międzynarodowe wydawnictwo opublikowało obszerną książkę - kompendium wiedzy na ten temat, a jednym z trzech autorów jest polski badacz - dr Dawid Surmik

Zwierzęta w czasach dinozaurów. Jakie tajemnice skrywały?

Według powszechnej opinii w przypadku zwierząt żyjących przed milionami lat, dysponujemy jedynie surowymi i skamieniałymi kośćmi. Okazuje się jednak, że mogą zaistnieć pewne warunki sprzyjające zachowaniu tkanek miękkich. - Na przykład szybka mineralizacja tlenkami żelaza. Właśnie w ten sposób zachowane są naczynia krwionośne czy komórki kostne w zasadzie z całego mezozoiku, z triasu, z jury - zaznacza gość "Jedynki". 

Dr Dawid Surmik zajmował się przede wszystkim morskimi gadami sprzed 240 mln lat, notozaurami. - Zidentyfikowaliśmy naczynie krwionośne o ciekawym, pierścieniowatym kształcie, który jest przejawem adaptacji fizjologicznej sugerującej, że zwierzęta te mogły mieć do czynienia z chorobą dekompresyjną - wyjaśnia paleontolog i paleopatolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


POSŁUCHAJ

17:48

Zwierzęta w czasach dinozaurów. Na co chorowały? (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj też:

Choroby sprzed setek milionów lat

Okazuje się, że najczęstszą patologią kości były złamania. - Zagojone ślady złamań wskazują na to, że osobniki przeżyły. Rany się zagoiły, kość się zrosła i te zwierzęta mogły dalej funkcjonować - podkreśla rozmówca Katarzyny Kobyleckiej, dodając że pojawiały się również zmiany nowotworowe. Innym przykładem schorzeń była skolioza zdiagnozowana u gada wodnego sprzed ok. 300 mln lat, u mezozaura, a także guzki na powierzchniach żeber świadczące o przebytej gruźlicy. 

W audycji również:

Prehistoryczny "cieśla" sprzed pół miliona lat.

Badacze publikujący to odkrycie w tygodniku "Nature" sugerują, że drewniane artefakty mogły być częścią większej całości - być może platformy bądź budynku. Nie byłoby w tym nic sensacyjnego, gdyby nie fakt, że konstrukcja powstała 200 tys. lat przed pojawieniem się pierwszych przedstawicieli homo sapiens. Tworzenie takich struktur wymagało inteligencji i wyobraźni. Być może trzeba będzie zatem w nowy sposób spojrzeć na umiejętności naszego przodka - homo rudolfensis, który żył w tym czasie w Afryce.

Gość: prof. Paweł Valde-Nowak - dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w zakresie epoki kamienia.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Paweł Valde-Nowak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (specjalista w zakresie epoki kamienia), dr Dawid Surmik (paleontolog i paleopatolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

Data emisji: 13.10.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.