Prehistoryczne odkrycie w Zambii. Odnaleziono drewnianą konstrukcję sprzed pół miliona lat

Data publikacji: 13.10.2023 21:10
Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 13:27
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Gorodenkoff/Shutterstock
Przy wodospadach Kalambo w Zambii odnaleziono drewnianą konstrukcję sprzed pół miliona lat. Są to dwie skrzyżowane ze sobą metrowe kłody, na których powierzchni widać ślady użycia kamiennych narzędzi. Prehistorycznym "cieślą" nie był na pewno przedstawiciel naszego gatunku - homo sapiens, tylko ktoś inny…
  • Badacze publikujący to odkrycie w tygodniku "Nature" sugerują, że drewniane artefakty mogły być częścią większej całości - być może platformy bądź budynku.
  • Nie byłoby w tym nic sensacyjnego, gdyby nie fakt, że konstrukcja powstała 200 tys. lat przed pojawieniem się pierwszych przedstawicieli homo sapiens.
  • Tworzenie takich struktur wymagało inteligencji i wyobraźni. Być może trzeba będzie zatem w nowy sposób spojrzeć na umiejętności naszego przodka - homo rudolfensis, który żył w tym czasie w Afryce?

Badania przy wodospadach Kalambo w Zambii prowadzono już od połowy poprzedniego stulecia. Od tamtego czasu odkrywano tam fragmenty drewnianych przedmiotów. - Teraz w tym miejscu zespół z Liverpoolu odkrył już nie tylko luźne kawałki, ale przylegające do siebie fragmenty. Co najważniejsze, ten punkt styczności dwóch belek pewnego gatunku wierzby nosi ślady obróbki - mówi prof. Paweł Valde-Nowak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w zakresie epoki kamienia.

Gość Jedynki wyjaśnia, że widać na nich ślady wielokrotnego nacinania i formowania.


POSŁUCHAJ

17:49

Prehistoryczne odkrycie w Zambii. Odnaleziono drewnianą konstrukcję sprzed pół miliona lat (Jedynka/Eureka)

 

Nie zrobił tego homo sapiens, więc kto?

Znalezisko liczy sobie prawie 500 tys. lat. Powstało zatem przed pojawieniem się pierwszych przedstawicieli homo sapiens.

- Tutaj napotykamy od razu pewien problem, taki nawet terminologiczny. W przypadku Europy powiedzielibyśmy, że jest to homo heidelbergensis, a w Afryce mamy homo rhodesiensis. W zasadzie jest to porównywalna istota i ten poziom rozwojowy na drzewie antropogenezy rodzaju ludzkiego. Przy okazji warto pamiętać, że pojemność puszki mózgowej homo heidelbergensis jest porównywalna z naszą, tj. współczesnych ludzi. Oczywiście inne są jego wiedza i środowiska życia - wyjaśnia prof. Paweł Valde-Nowak.

Ekspert dodaje: - Wkład intelektualny czy techniczny, który obserwujemy na podstawie tego znaleziska, jest szalenie ważnym szczegółem.

W audycji również:

Na co chorowały zwierzęta w czasach dinozaurów? Odpowiedź na to pytanie daje analiza anomalii, które występują na kościach tych zwierząt oraz badania mikroskopowe struktury wewnętrznej. Trzeba jednak potrafić odróżnić zmiany, które powstają w naturalnym procesie fosylizacji od tych, które mają chorobowe podłoże. Jak zatem diagnozuje się "paleoontologicznych pacjentów"? Niedawno międzynarodowe wydawnictwo opublikowało obszerną książkę - kompendium wiedzy na ten temat.

Jednym z trzech autorów jest polski badacz - dr Dawid Surmik, paleontolog i paleopatolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był on naszym gościem w piątkowej "Eurece".

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Paweł Valde-Nowak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (specjalista w zakresie epoki kamienia), dr Dawid Surmik (paleontolog i paleopatolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

Data emisji: 13.10.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.