Badania przy wodospadach Kalambo w Zambii prowadzono już od połowy poprzedniego stulecia. Od tamtego czasu odkrywano tam fragmenty drewnianych przedmiotów. - Teraz w tym miejscu zespół z Liverpoolu odkrył już nie tylko luźne kawałki, ale przylegające do siebie fragmenty. Co najważniejsze, ten punkt styczności dwóch belek pewnego gatunku wierzby nosi ślady obróbki - mówi prof. Paweł Valde-Nowak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w zakresie epoki kamienia.
Gość Jedynki wyjaśnia, że widać na nich ślady wielokrotnego nacinania i formowania.
Nie zrobił tego homo sapiens, więc kto?
Znalezisko liczy sobie prawie 500 tys. lat. Powstało zatem przed pojawieniem się pierwszych przedstawicieli homo sapiens.
- Tutaj napotykamy od razu pewien problem, taki nawet terminologiczny. W przypadku Europy powiedzielibyśmy, że jest to homo heidelbergensis, a w Afryce mamy homo rhodesiensis. W zasadzie jest to porównywalna istota i ten poziom rozwojowy na drzewie antropogenezy rodzaju ludzkiego. Przy okazji warto pamiętać, że pojemność puszki mózgowej homo heidelbergensis jest porównywalna z naszą, tj. współczesnych ludzi. Oczywiście inne są jego wiedza i środowiska życia - wyjaśnia prof. Paweł Valde-Nowak.
Ekspert dodaje: - Wkład intelektualny czy techniczny, który obserwujemy na podstawie tego znaleziska, jest szalenie ważnym szczegółem.
W audycji również:
Na co chorowały zwierzęta w czasach dinozaurów? Odpowiedź na to pytanie daje analiza anomalii, które występują na kościach tych zwierząt oraz badania mikroskopowe struktury wewnętrznej. Trzeba jednak potrafić odróżnić zmiany, które powstają w naturalnym procesie fosylizacji od tych, które mają chorobowe podłoże. Jak zatem diagnozuje się "paleoontologicznych pacjentów"? Niedawno międzynarodowe wydawnictwo opublikowało obszerną książkę - kompendium wiedzy na ten temat.
Jednym z trzech autorów jest polski badacz - dr Dawid Surmik, paleontolog i paleopatolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był on naszym gościem w piątkowej "Eurece".
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Paweł Valde-Nowak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (specjalista w zakresie epoki kamienia), dr Dawid Surmik (paleontolog i paleopatolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 13.10.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
DS
Prehistoryczne odkrycie w Zambii. Odnaleziono drewnianą konstrukcję sprzed pół miliona lat - Jedynka - polskieradio.pl