Wystawa w toruńskim ratuszu uświetnia 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Opowiada ona o młodzieńczych latach astronoma; skupia się na jego pobycie we Włoszech w latach 1496-1503. Historię przedstawiono m.in. poprzez renesansowe dzieła sztuki włoskiej; znajdziemy na niej dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV, a XVI wiekiem.
Na ekspozycję składają się także dokumenty i książki związane ściśle z Mikołajem Kopernikiem. - W jednym miejscu udało nam się zgromadzić kilkanaście inkunabułów i starodruków pochodzących z księgozbioru Mikołaja Kopernika. Większość z nich posiada zapiski astronoma na różnych kartach - opowiada Michał Kłosiński, Kierownik Domu Mikołaja Kopernika i kurator wystawy "Misterium Słońca Kopernik, syn renesansu".
Pamiątki po Mikołaju Koperniku z zagranicznych instytucji
Na wystawie zagości niemal 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Watykanu czy Wenecji. Gość "Czterech pór roku" zwraca z kolei uwagę na zbiory, które przyjechały do Torunia z biblioteki w Uppsali. - Te zbiory zostały z Polski wywiezione w XVII wieku; na naszą wystawę przyjechało siedem obiektów z cennej biblioteki, ale dwa są niezwykle frapujące - zaznacza Michał Kłosiński.
- Pierwszy z nich to tak zwana taksa chlebowa Mikołaja Kopernika. To rękopis, który powstał w 1531 roku i zawiera pomysł Kopernika na tak zwaną słuszną cenę chleba; dziś nazwalibyśmy ją ceną minimalną (...) Drugi dokument to książka "Calendarium Romanum" Johannesa Stoefflera. To traktat astronomiczny, dosyć ważny w badaniach Mikołaja Kopernika. Ale on jest ciekawy z tego względu, że w tej książce został znaleziony słynny włos, który posłużył do badań DNA czaszki Kopernika, znalezionej w XXI wieku - opowiada kurator wystawy.
Czytaj także:
Czego jeszcze nie wiemy o Koperniku?
Dokonania Mikołaja Kopernika, nie tylko w dziedzinie astronomii, są powszechnie znane. Czego jednak jeszcze nie wiemy o naukowcu, który wstrzymał Słońce? Michał Kłosiński wskazuje na okres młodzieńczy, kiedy Kopernik przebywał we Włoszech. Tego też dotyczy wystawa w Toruniu. - Wiemy, że Kopernik prowadził obserwacje wspólnie z Dominenico Marią Navarrą. Wiemy także, że był w Bolonii i Padwie, a także w Rzymie. Ale prawdę mówiąc nie znamy szczegółów tego pobytu. (...) Myślę, że to może być przedmiotem przyszłych badań nad tą postacią - wymienia.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Michał Kłosiński (Kierownik Domu Mikołaja Kopernika i kurator wystawy "Misterium Słońca Kopernik, syn renesansu")
Data emisji: 19.10.2023 r.
Godzina emisji: 9.34
qch
Mikołaj Kopernik nieznany. Wystawa "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu" w Toruniu - Jedynka - polskieradio.pl