Jak przygotować samochód na zimę? Kierowco, pamiętaj o wymianie opon

Data publikacji: 16.11.2023 14:35
Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 14:51
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To już ostatni dzwonek, żeby wymienić opony w autach
To już ostatni dzwonek, żeby wymienić opony w autach, Autor - John-Fs-Pic/shutterstock
To już ten czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu auta do sezonu zimowego. Chodzi m.in. o wymianę płynów eksploatacyjnych, zabezpieczenie uszczelek i wymianę opon na zimowe. W warsztatach samochodowych na wolny podnośnik trzeba czekać przynajmniej tydzień. O czym jeszcze musimy pamiętać?
  • Na drogach panują coraz gorsze warunki, a już niedługo w naszym kraju spadnie śnieg.
  • Warto przygotować samochód do sezonu jesienno-zimowego, m.in. wymienić opony na zimowe.
  • Wymiana opon, płynów eksploatacyjnych i rozważna jazda wpłynie na nasze bezpieczeństwo podczas podróży autem.

W warsztatach samochodowych panuje spory ruch. - Sezon w pełni i powiem szczerze, że jest pełne obłożenie już na kilka tygodni do przodu. Generalnie na rynku wymiana całych kół zaczyna się od kwoty 70-80 zł. W zależności od rozmiaru cena idzie w górę - mówi p. Łukasz z jednego z serwisów samochodowych.

Nasz gość podpowiada słuchaczom, że warto również zwrócić uwagę na płyny eksploatacyjne, chłodniczy i do spryskiwaczy, który powinniśmy wymienić na zimowy. - Dobra rada, żeby posmarować uszczelki specjalną wazeliną techniczną, żeby łatwo otwierały się podczas mrozów - wyjaśnia.


POSŁUCHAJ

03:53

Jak przygotować samochód na zimę? Kierowco, pamiętaj o wymianie opon (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Zadbajmy o lakier i szyby samochodu

Michał Iwanicki z zakładu w Lublinie podpowiada, że powinniśmy zadbać o lakier, ponieważ zbiera on zanieczyszczenia drogowe i sól. - Wystarczy umyć porządnie auto. Nawet najprostszym sposobem jest zabezpieczenie lakieru woskiem - zauważa.

- Warto też pomyśleć o przedniej szybie, żeby była lepsza widoczność w okresie, kiedy pada śnieg czy deszcz. Można wyczyścić i zabezpieczyć np. niewidzialną wycieraczką. Przy prędkościach 50-70 km/h woda praktycznie sama spływa z powierzchni szyby - dodaje.

Policjanci będą zwracać uwagę na odśnieżanie samochodów

Mł. asp. Renata Szpakowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie ostrzega kierowców, że kiedy pojawiają się opady śniegu, policjanci będą sprawdzać, czy samochody są odśnieżone.

- Dotyczy to szyb, zwłaszcza czołowej. Ponadto warto sprawdzić, czy opony, które przeleżały w piwnicy, nadają się jeszcze do tego, żeby z nich korzystać. Minimalna wysokość bieżnika dla opon do samochodów osobowych to 1,6 mm, natomiast zalecana - 4 mm. Opony zimowe spełniają trochę inną funkcję niż opony letnie - tłumaczy funkcjonariuszka.

Jakub Jankowski dodaje, że musimy przestawić się na jesienno-zimowe warunki, które panują na drogach. - Asfalt w większości będzie wilgotny. Zdarzają się też przymrozki. Trzeba przewidzieć, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, tylko potrzebuje większego dystansu na wytracenie prędkości. Poza tym możemy nie zauważyć pewnych rzeczy, dlatego warto wytężać wzrok i baczniej obserwować, co dzieje się na drodze. W gorszych warunkach możemy jechać odrobinę wolniej - twierdzi.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Filip Karman

Data emisji: 16.11.2023 

Godzina emisji: 6.44

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.