Premier Hiszpanii krytykowany za współpracę z separatystami. "Ich oczekiwania są daleko idące"

Data publikacji: 20.12.2023 19:20
Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 19:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez , Autor - Shutterstock/Alexandros Michailidis
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez miał spotkać się dzisiaj z szefem katalońskiego rządu - Pere Aragonesem, gdzie miał wygłosić przemówienie na temat Katalonii i amnestii dla przywódców tamtejszego ruchu niepodległościowego. Premier kraju jest krytykowany przez niektóre środowiska za współpracę z separatystami.

Wotum zaufania dla Sancheza

Trzeci rząd Sancheza uzyskał 16 listopada br. wotum zaufania od Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, dzięki poparciu separatystycznych ugrupowań z Kraju Basków i Katalonii. Jedną z obietnic danych im przez szefa PSOE było ogłoszenie amnestii dla secesjonistów. Katalońscy politycy organizowali w 2017 roku referendum, które Madryt uznał za nielegalne. - Jesteśmy w momencie, kiedy Hiszpania jest w przededniu bardzo poważnych konfliktów, dlatego ta amnestia jest tematem zasadniczym - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Grzegorz Małecki, ekspert z Fundacji Pułaskiego. 

- Ustawa o amnestii, która jest sprzeczna z obowiązującą konstytucją, jest formą nagrody za to, że jedna z partii katalońskich, czyli Katalonia, zgodziła się poprzeć rząd Sancheza i utworzyć ten rząd po wyborach lipcowych. Oczekiwania ze strony separatystów są daleko idące, bo chodzi o oderwanie się od Hiszpanii - podkreśla gość Jedynki. 

Relacje między Madrytem a Katalonią

Już za poprzedniej kadencji Pedro Sanchez podejmował kroku, które zmierzały do tego, żeby rozładować konflikt Katalończyków z separatystami katalońskimi. - Działo się to poprzez prowadzenie dialogu, debaty licząc na to, że działania ma wiele lat uspokoją, wyciszą nastroje separatystyczne, co z kolei w przekonaniu zwolenników nie tylko prawicy, ale również ugrupowań centroprawicowych czy liberalnych, jest działaniem naiwnym, które jest motywowane interesem doraźnym - ocenia Grzegorz Małecki. 


POSŁUCHAJ

30:19

Premier Pedro Sanchez jest krytykowany przez niektóre środowiska za współpracę z separatystami. (Więcej świata/Jedynka)


Poza tym w audycji:

- Najnowocześniejsze technologie wykorzystywane na polu walki. Armie świata coraz chętniej korzystają z nowości technologicznych. Testowane jest uzbrojenie z hipernapędem i sztuczną inteligencją. Eksperci z StartUs Insights przeprowadzili badania najważniejszych trendów w branży wojskowej. Wyniki ich pracy pokazują jasno, że w przyszłości wojny będą wyglądały jak te z filmów science fiction. Rozmowa z Andrzejem Kińskim z magazynu "Wojsko i Technika".  

- Finlandia podpisała porozumienie o zacieśnianiu współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi. Umowa pogłębia dotychczasowe stosunki obu krajów i obejmuje wspólne szkolenia sił zbrojnych, poprawę współdziałania wojskowego w związku z przystąpieniem Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwietniu. Gościem audycji był prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. 

- Stany Zjednoczone tworzą koalicję państw, które będą chroniły statki handlowe przed atakami rebeliantów jemeńskiego Huti na Morzu Czerwonym. W ostatnich dniach najwięksi armatorzy statków zrezygnowali z wpływania na wody Morza Czerwonego. Więcej w materiale Macieja Jastrzębskiego. 

- Wizyta w warszawie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej. Jednym z głównych tematów spotkania były kwestie praworządności i odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Relacja Michała Fedusio. 

- Argentyńczycy protestują przeciwko polityce „zaciskania pasa” prowadzonej przez nowego prezydenta. Javier Mileia po tygodniu od objęcia władzy wprowadził zmiany, które mają ratować pogrążoną w kryzysie argentyńską gospodarkę. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Grzegorz Małecki (Instytut Pułaskiego), Andrzej Kiński (magazynu "Wojsko i Technika"), prof. Piotr Mickiewicz (Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 20.12.2023

Godzina emisji: 17.20

IAR/ans

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.