Od 1 stycznia 2024 roku zacznie znikać benzyna Pb95 w wersji E5, a zastąpi ją nowa wersja E10. Te liczby za E oznaczają maksymalną zawartość biokomponentów, w tym przypadku bioetanolu. Dotychczas w benzynie mogło ich być najwyżej 5 proc., teraz będzie już nawet 10 proc. Zmiana to efekt unijnych wytycznych - paliwa mają być bardziej ekologiczne.
- Jeśli ten dodatek etanolu zwiększymy dwukrotnie, to nie będzie to miało żadnych konsekwencji. Chodzi o zmniejszenie emisji CO2 - wytłumaczył Jacek Hunicz z Politechniki Lubelskiej. - Etanol to jest bardzo dobry komponent. Jest to substancja chemiczna, która - w przeciwieństwie do benzyny - nie zawiera np. węglowodorów aromatycznych - wskazał.
Czy kierowca odczuje różnicę?
Daniel Wesołowski z Fabryki-Mocy podkreślił, że kierowcy nie odczują różnicy. - Silnik dostosowuje się sam do paramentów paliwa, które jest zastosowane i sobie te parametry stabilizuje tak, żeby auto pracowało prawidłowo - wyjaśnił.
Etanol - jak zaznaczył Hunicz - ma mniejszą wartość opałową. - Zmiana paliwa może wpłynąć na zwiększenie jego zużycia, ale mówimy tu o zwiększeniu tego zużycia o jeden, może dwa procent - zwrócił uwagę.
Leszek Gardyński z Politechniki Lubelskiej jest nieco bardziej sceptyczny. Jak sam powiedział, z jego badań wynika, że dodawanie biododatków do oleju napędowego ma swoje konsekwencje. Pojawiają się kłopoty.
- Jeśli chodzi o benzynę - już od dłuższego czasu mamy dodatek bioetanolu. Teraz będzie go więcej. Nie spodziewam się rewelacji. Mam nadzieję, że dużo gorzej nie będzie - stwierdził.
Czytaj także:
Sprawdź, czy możesz zatankować E10
E10 jest stosowane w kilkunastu krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Australii. Znaczna część pojazdów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wyprodukowanych po 1 stycznia 2010 roku jest przystosowana do stosowania benzyny silnikowej E10, ale nie wszystkie.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało na potrzeby kierowców wyszukiwarkę, dzięki której można sprawdzić kompatybilność swojego pojazdu z benzyną E10. Wpisując na stronie e10.klimat.gov.pl markę pojazdu, model oraz rocznik uzyskamy informację, czy dany pojazd może tankować benzynę E10, czy też nie.
- Starsze samochody mają mniej zaawansowany system sterujący silnikiem. On może sobie nie dać rady skorygować wartości pod to paliwo. Ratunkiem jest paliwo 98, które można stosować, mieszkać dowolnie z nowym paliwem, żeby auto działało prawidłowo, jeśli w ogóle będzie działało źle - podkreślił Wesołowski. - E10 jest stosowane zagranicą i problemów nie ma. Nie ma co martwić się na zapas - dodał.
Czytaj także:
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadził: Daniel Wydrych
Data emisji: 21.12.2023
Godzina emisji: 7.47
Jedynka/PAP/kk/ans