- Podczas Misji Cassini-Huygens udało się przelecieć sondzie przy lodowym księżycu Saturna przez taki jakby pióropusz, który wystrzeliwany jest w przestrzeń kosmiczną z powierzchni tego księżyca. Już wtedy odnaleziono tam prostsze cząstki organiczne. Dane, które wówczas zebrano, skutecznie na różne sposoby próbowano analizować i tym najnowszym odkryciem jest to, że znajduje się tam cyjanowodór - mówi Jędrzej Baran z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Ekspert dodaje: - To oznacza, że pod powierzchnią Enceladusa zachodzą bardziej skomplikowane procesy chemiczne z zakresu chemii organicznej niż dotychczas myślano. Opinia w środowisku jest taka, że w tym momencie to wskakuje na pozycję najbardziej prawdopodobnego w naszym układzie planetarnym, poza oczywiście Ziemią, kandydata do potrzymania życia.
Jędrzej Baran zaznacza jednak, że jest to tylko hipoteza, ale "przez dokonanie tego odkrycia, ewentualna misja na Enceladusa, która zbada to bezpośrednio, jest bardziej prawdopodobna".
Lodowy księżyc Saturna. Co o nim wiemy?
Co wiemy o lodowym księżycu Saturna? - Jest sześciokrotnie mniejszy niż nasz Księżyc. Wiemy o nim, że prawdopodobnie skrywa pod swoją powierzchnią duże ilości wody, ukrytej pod lodowym płaszczem. Obecność cyjanowodoru pokazuje nam, że jest on jakby aktywny chemiczny. Tzn. zachodzą tam rozmaite procesy - mówi Jędrzej Baran.
W okolice Saturna jesteśmy w stanie dolecieć z Ziemi w ciągu ok. 5 lat. W jakim czasie możemy dowiedzieć się, czy faktycznie na księżycu Saturna istnieje lub istniało życie? - To jest bardzo trudne pytanie. Myślę, że szybciej niż 10 lat od momentu, kiedy faktycznie zawiąże się konsorcjum naukowe do zrobienia misji - odpowiada gość Jedynki.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Jędrzej Baran (Centrum Badań Kosmicznych PAN)
Data emisji: 29.12.2023
Godzina emisji: 9.00-12.00
DS/kul