Czym dokładnie jest brylant? - To taki rodzaj diamentu, który jest oszlifowany w specjalny sposób. W większości przypadków jest to tzw. ręczna robota rzemieślnika, który często, aby stworzyć coś tak pięknego, musiał poświęcić wiele godzin albo dni, żeby wyszlifować go w sposób najpiękniejszy na świecie. Z tym pięknem chodzi o to, że diament diamentowi nie jest równy, jak wiele rzeczy w życiu, które widzimy - opowiada Rajmund Nowak.
Najpiękniejszy szlif posiadają diamenty z najwyższej grupy. - Chodzi o precyzję wykonania i proporcje. Szlif został wykonany w taki sposób, że blask, który wpada do niego, odbija się najlepiej, jak tylko może się odbić. Nie ma żadnych przestrzeni, które będą ciemniejsze, ani nie ma przestrzeni, które nie będą się odbijać. Mieni się całym sobą - dodaje gość Jedynki.
Które kamienie szlachetne są najdroższe?
Wśród diamentów najbardziej znane są te bezbarwne, czyli tzw. białe. Istnieją też diamenty kolorowe, które wyróżniają się swoimi odcieniami i barwami. - Najdroższym i jednocześnie najrzadszym na świecie diamentem jest czerwony diament. Może on kosztować za karat 2-3 miliony dolarów, a nawet więcej. Czerwonych diamentów jest tak strasznie mało, że można je oglądać praktycznie w światowych muzeach, w Londynie czy w Stanach Zjednoczonych - mówi Rajmund Nowak.
- Istnieje szereg innych kamieni, które występują tylko w jednym miejscu na świecie, a ich złoża posiada tylko jeden właściciel. Stąd zdarza się, że inne kamienie (niż diamenty - red.) potrafią mieć też wyższe ceny. Przykładem jest jadeit cesarski, który ma przepiękny zielony kolor. Jest to najdroższy kamień, jeśli oczywiście jest czysty, przejrzysty i ma przepiękną barwę. Wtedy potrafi osiągnąć wyższe ceny niż diamenty - kontynuuje ekspert.
Jak szacujemy wartość kamienia szlachetnego?
Kiedy szacujemy wartość kamienia szlachetnego, zdecydowanie liczy się jego wielkość, czyli tzw. masa karatowa. To ona wyznacza poziom cen, od których diament jest wyceniany. - W naturze [...] zazwyczaj łatwiej znaleźć coś mniejszego niż większego, więc jeżeli kamień jest większy, to cena od razu jest wyższa - zauważa Rajmund Nowak.
Bardzo istotna jest czystość kamienia. Wyceniany wyżej jest ten, który nie ma wrostków, pęknięć, inkluzji czy w przypadku diamentów pozostałości węgla. Ważna jest również barwa, którą posiada, bo pewne odcienie są pożądane zdecydowanie bardziej. Liczy się także dobry szlif.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Rajmund Nowak (znawca biżuterii i kamieni szlachetnych)
Data emisji: 3.01.2024
Godziny emisji: 9.38
DS
Kamienie szlachetne. Czy najdroższe na świecie są diamenty? - Jedynka - polskieradio.pl