Święto Objawienia Pańskiego, nazywane też świętem Trzech Króli, obchodzimy 6 stycznia. Odwołuje się ono do opisanych w Biblii trzech mędrców ze Wschodu - Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy w dniu narodzin Jezusa Chrystusa przybyli mu oddać pokłon.
Jak powstały Orszaki Trzech Króli?
Pierwsze Orszaki przeszły ulicami miast w 2009 roku. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę orszaków, będzie ich blisko 900. W sobotę (6.01) przejdą one przez miasta w Polsce, ale i poza granicami kraju - między innymi w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie, w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.
Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa "W jasełkach leży!", zaczerpnięte z XVII-wiecznej kolędy "Nowy rok bieży". Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.
Partnerem Orszaku Trzech Króli 2024 jest Polskie Radio.
Orszak Trzech Króli. Jak wygląda pod Tatrami?
Wyjątkowy charakter mają Orszaki przygotowywane na Podhalu. Marszowi towarzyszą tradycyjne kolędy i inscenizacje narodzin Jezusa, ale i muzyka góralska oraz znane w tym regionie pastorałki.
- To jest piękna tradycja, żeby pokazać, że jesteśmy razem; jesteśmy wielką rodziną, która cieszy się z narodzenia Pana. Jak kiedyś Trzej Królowie ogłaszali światu narodzenie Pana, nieśli największą radość dla wszystkich, tak my tą radością dzielimy się śpiewając kolędy, idąc w orszaku, ciesząc się i pokazując piękno góralskiego folkloru - opowiada jeden z rozmówców Przemysława Bolechowskiego. - W tym dniu wszyscy jesteśmy królami, którzy niosą dobrą nowinę - dodaje.
Audycja: W samo południe
Prowadził: Henryk Szrubarz
Autor materiału: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 5.01.2023
Godzina emisji: 12.37
qch/PR24
Święto Trzech Króli. Podhalańskie przygotowania do tradycyjnego orszaku - Jedynka - polskieradio.pl