Gabriel Attal premierem Francji. Czy ma poparcie społeczne?

Data publikacji: 10.01.2024 18:25
Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 18:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gabriel Attal, nowy premier Francji
Gabriel Attal, nowy premier Francji, Autor - EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA.
Gabriel Attal otrzymał misję tworzenia nowego rządu Francji i tym samym stał się najmłodszym premierem w historii Piątej Republiki, czyli od 1958 roku. Do tej pory pełnił funkcję ministra edukacji. Czy ma poparcie społeczne? Jakie wyzwania stoją przed jego gabinetem? O tym opowiadał Michel Viatteau, korespondent agencji AFP w Polsce. 

Kim jest Gabriel Attal?

Michel Viatteau zwraca uwagę, że prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawiając nowego premiera użył takich słów jak "śmiałość", "zaufanie" i "energia". - Jeszcze nigdy Francja tak młodego premiera nie miała, ale nie jest to znowu takie wielkie ryzyko. Gabriel Attal jest najbardziej popularnym ministrem od dłuższego czasu - zdradza w rozmowie z Magdaleną Skajewską. 


POSŁUCHAJ

34:35

Gabriel Attal premierem Francji. Czy ma poparcie społeczne? (Więcej świata/Jedynka)

 

Co Gabriel Attal zrobił jako minister edukacji Francji?

Dodaje, że nowy premier z pewnością zyskał duże poparcie działaniami podejmowanymi jeszcze w roli ministra edukacji. - W szkołach mieliśmy dramatyczne wydarzenia, śmiertelne zamachy na profesorów. To wstrząsnęło Francją, a Gabriel Attal nie tylko wprowadził częściowe reformy, ale mówi również, że potrzebne jest przywrócenie autorytetu szkoły i pedagogów. To się większości Francuzów podoba - zaznacza. 

Czy Gabriel Attal poprawi notowania partii Macrona?

Jednym z zadań Attala jest obecnie "ożywienie" poparcia dla prezydenckiej partii przed zbliżającymi się wyborami europejskimi. W sondażach póki co prowadzi skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe. - Ma na to pięć miesięcy. Dla kogoś tak energicznego może to być czas wystarczający aby przynajmniej poprawić rezultaty ugrupowania Macrona i jego "aliantów" - zwraca uwagę Viatteau. 

Czytaj także:

W audycji również:

- w Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO - Ukraina na szczeblu ambasadorów zwołane przez sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Spotkanie ma związek z masowymi atakami Rosji na infrastrukturę cywilną Ukrainy i zostało zwołane na wniosek Kijowa,

- przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Belgii Charles Michel zapowiedział, że będzie kandydował w eurowyborach z list liberalnego Ruchu Reformatorskiego. Może to oznaczać, że w lipcu na stanowisku przewodniczącego jednej z najważniejszych instytucji UE pojawi się wakat, który tymczasowo mógłby zapełnić z urzędu… premier Węgier Viktor Orbán jako sprawujący wówczas przewodnictwo w Radzie UE,

- w Ekwadorze narasta fala przemocy ze strony zbrojnych gangów. Departament Stanu USA zaoferował pomoc kilka godzin po tym, jak uzbrojeni napastnicy opanowali we wtorek podczas nadawanego na żywo programu studia popularnej ekwadorskiej telewizji TC. Policja i wojsko zdołały aresztować trzynastu uczestników napadu.

Tytuł audycji: W samo południe

Gość: Marek Świerczyński (szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight), Michel Viatteau (korespondent agencji AFP w Polsce), prof. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 10.01.2024

Godzina emisji: 14.28

mg

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.