Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Czy język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie?

Data publikacji: 21.02.2024 10:58
Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 14:56
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?, Autor - Linaimages/shutterstock.com
"Porzuciłem naukę, nie próbuję już tego opanować". Język polski do najłatwiejszych nie należy, trudno go zrozumieć, a jeszcze trudniej opanować - stwierdzili zgodnie obcokrajowcy, z którymi rozmawiał dziennikarz radiowej Jedynki. - To jest taki mit, z którym musimy się mierzyć. Język polski wcale nie jest najtrudniejszym językiem świata, jak niektórzy by chcieli - podkreślił gość "Czterech pór roku" dr Konrad Szamryk, językoznawca, lektor języka polskiego.
  • 21 lutego obchodzimy 25. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jego celem jest podkreślenie różnorodności językowej świata i promocja wielojęzyczności.
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to okazja do zwrócenia uwagi na potrzebę dbania o rodzimy język.
  • Język polski jest bardzo trudny - stwierdzili zgodnie obcokrajowcy, z którymi rozmawiał dziennikarz radiowej Jedynki. - To jest mit, z którym musimy się mierzyć - podkreślił dr Konrad Szamryk, lektor języka polskiego.

21 lutego obchodzimy 25. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on proklamowany w 1999 roku decyzją Konferencji Generalnej UNESCO, na wniosek zgłoszony przez Bangladesz, by upamiętnić śmierć studentów, którzy zginęli w 1952 roku w Dhace domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Jego celem jest podkreślenie różnorodności językowej świata i promocja wielojęzyczności, a co za tym idzie - wyróżnienie roli nauki języków obcych w edukacji. Dzień ten zwraca także uwagę na języki zagrożone i ginące - prawie połowa z siedmiu tysięcy używanych na świecie języków jest zagrożona wymarciem.

W tym roku tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest "Edukacja wielojęzyczna: filar uczenia się i uczenia się międzypokoleniowego". UNESCO wskazuje, że obecnie 250 mln dzieci nie chodzi do szkoły a 763 mln dorosłych jest analfabetami. Edukacja w zakresie języka ojczystego wspiera uczenie się, umiejętność czytania i pisania oraz naukę dodatkowych języków. 



Czytaj także:

Jak dbać o język? Kto opiekuje się polszczyzną?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to okazja do zwrócenia uwagi na potrzebę dbania o rodzimy język. Eksperci przypominają o bogactwie języka ojczystego, jego kulturze, historii i współczesności, a także o tym, jak się nim posługiwać. 

O poprawność polszczyzny dba Rada Języka Polskiego - komisja ekspertów powołana w 1996 roku, przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Do zadań gremium należy m.in. analiza i ocena stanu języka polskiego, wydawanie opinii dotyczących używania polszczyzny, w tym rozstrzyganie wątpliwości, opiniowanie nazw proponowanych dla nowych towarów lub usług, a także ustalanie zasad ortografii oraz interpunkcji.

Działające od 2014 roku Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego początkowo zajmowało się wyłącznie tworzeniem słownika polskich neologizmów, a od 2020 roku prowadzi też poradnię językową, a także inne działania popularyzujące wiedzę o polszczyźnie, m.in. coroczne Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj także:

Czy polski jest najtrudniejszym językiem na świecie?

W audycji "Cztery pory roku" można wysłuchać materiału reporterskiego Macieja Waleckiego. Dziennikarz radiowej Jedynki rozmawiał z obcokrajowcami, którzy mieszkają obecnie w Polsce. Rozmówcy zgodnie przyznali, że język polski do najłatwiejszych nie należy, trudno go zrozumieć, a jeszcze trudniej opanować.

- Nie ma wielu dostępnych materiałów lub książek do nauki języka polskiego, w porównaniu do np. języka angielskiego lub francuskiego - zauważył Francuz, który mieszka w Krakowie od pięciu lat. - Przypadki gramatyczne są wyzwaniem dla kogoś, kto nie zna innego języka słowiańskiego. Aspekty czasownika niedokonane i dokonane mogą być skomplikowane. Potrzeba dużo czasu i powtórzeń, żeby je zrozumieć - dodał.

Niderlandzki dziennikarz, który w Polsce mieszka już 14 lat, podkreślił, że wielu dźwięków, które są obecne w polskim języku nie ma w holenderskim. - Ale to akurat jest jeden z najmniejszych problemów. Ja porzuciłem naukę liczebników. Nie próbuję już tego opanować - przyznał. - Zaletą języka polskiego jest to, że kolejność słów nie ma większego znaczenia. Podoba mi się też, że generalnie tak, jak wymawiasz słowa, tak je piszesz. Nie jest tak, jak w języku angielskim czy francuskim, gdzie jest wiele możliwości zapisu słowa - zaznaczył.

Jak się okazuje, język polski sprawia trudności również przebywającym w naszym kraju Ukraińcom. - Kiedy słuchasz, rozmawiasz z Polakami, to ucho się przyzwyczaja. Język polski jest bardzo melodyjny - podkreśliła kijowianka.


Czytaj także:


Opinie, że język polski jest arcytrudny często słyszy dr Konrad Szamryk, językoznawca, lektor języka polskiego. - To jest taki mit, z którym musimy się mierzyć. Język polski wcale nie jest najtrudniejszym językiem świata, jak niektórzy by chcieli - stwierdził. Gość audycji "Cztery pory roku" zwrócił uwagę, że w uczeniu się języka obcego najważniejsza jest motywacja ucznia, jego zaangażowanie. Także to, czy umie się uczyć języków obcych. Nie bez znaczenie jest również... jego stosunek do nauczyciela. 

- W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego życzyłbym polszczyźnie tego, byśmy my, Polacy, postrzegali nasz język jako dobro, wartość, coś, o co warto się troszczyć - powiedział dr Szamryk.

POSŁUCHAJ

13:33

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Czy język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie? (Cztery pory roku/Jedynka)

 



Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Maciej Walecki

Gość: dr Konrad Szamryk (językoznawca, lektor języka polskiego, Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 21.02.2024 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/IAR/kk

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.