Komisja Europejska ugięła się pod wpływem protestów i zaproponowała pakiet rozwiązań. Złagodzone mają być wyśrubowane normy środowiskowe i zmniejszone zostaną obciążenia administracyjnie.
Zmiany w Zielonym Ładzie. Rezygnacja z ugorowania
Beata Płomecka zaznaczyła, że "na pierwszą kluczową zmianę w Zielonym Ładzie, w korektach zaproponowanych przez Komisję Europejską, składa się całkowita rezygnacja z ugorowania". - Rolnicy nie będą musieli wyłączać ziemi z upraw i nadal będą mogli otrzymywać unijne dopłaty bezpośrednie - mówiła. Jak dodała, "zamiast kar będą zachęty, rolnicy, którzy dobrowolnie zdecydują się na odłogowanie, będą mogli otrzymywać dodatkowe wsparcie".
- Drugi postulat rolników i to jest też w propozycjach Komisji Europejskiej, to zmiana jeśli chodzi o zimową okrywę glebową. To jest ważne dla rolników, były sztywne okresy, państwa członkowskie będą miały więcej swobody w określaniu, kiedy ta okrywa będzie obowiązywać i już Komisja nie będzie sztywnych okresów - wskazała brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Jak dodała, "jest też zwolnienie małych gospodarstw o powierzchni poniżej 10 hektarów z kontroli i kar związanych z przestrzeganiem norm środowiskowych". - To - jak poinformowała Komisja - znacząco zmniejszy obciążenia administracyjne związane z kontrolami. W Polsce gospodarstw poniżej 10 hektarów jest ponad 70 procent - mówiła Beata Płomecka.
Czytaj więcej:
Audycja: "W samo południe"
Rozmawiał: Michał Strzałkowski
Gość: Beata Płomecka
Data emisji: 16.03.2024
Godzina emisji: 12.17
nt