Morski korytarz humanitarny do Strefy Gazy. "To wciąż symboliczna pomoc"

Data publikacji: 18.03.2024 18:49
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 18:53
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Statek Open Arms z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy
Statek Open Arms z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy, Autor - EPA/MOHAMMED SABER Dostawca: PAP/EPA.
Dwieście ton żywności trafiło do palestyńskich cywilów w Strefie Gazy. Ryż, mąka, puszki z cieciorką, fasolą i tuńczykiem czy suszone daktyle, które mają nie tylko dużo witamin i minerałów, ale też znaczenie symboliczne w obliczu trwającego Ramadanu. Wszystko w ramach pierwszej misji humanitarnej do Strefy Gazy realizowanej drogą morską z Cypru.
  • We wtorek (12.03) z portu w Larnace wypłynął statek hiszpańskiej organizacji charytatywnej Open Arms. Na pokładzie znajdowała się transportowana pomoc dla Strefy Gazy.
  • Dostarczono 200 ton żywności, to jednak wciąż kropla w morzu potrzeb Strefy Gazy.
  • Systemową pomoc utrudnia fakt, że w Gazie wciąż trwają krwawe walki. 

Czy jest morski korytarz humanitarny do Strefy Gazy?

W ramach pierwszej misji humanitarnej drogą morską z Cypru do Strefy Gazy dotarł statek Open Arms, holujący barkę przewożącą około 200 ton mąki, ryżu i produktów białkowych. Na Cyprze jest już gotowy drugi statek z pomocą dla Palestyńczyków. - W tej chwili najbardziej potrzeba nie tylko żywności, ale również medykamentów, środków higienicznych - wylicza Jan Wysocki z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. 

Gość audycji "Więcej świata" dodaje, że choć potrzeby są ogromne wciąż nie znamy ich dokładnej skali. - Te dane są cały czas bardzo rozbieżne i szacunkowe. Natomiast te 200 czy 500 ton, które płyną na okrętach to nawet nie kroplówka. To symboliczna pomoc - nie ma wątpliwości. Dodaje, że w roku 1948 do odciętego Berlina mostem powietrznym trafiało średnio 5 tys. ton pomocy dziennie. 

POSŁUCHAJ

30:10

Morski korytarz humanitarny do Strefy Gazy. "To wciąż symboliczna pomoc". (Więcej świata/Jedynka)

Jak pomagać skutecznie?

Jan Wysocki zwraca uwagę, że kluczowy w przypadku pomocy jest cały system. - Tę pomoc trzeba później dystrybuować. Są potrzebne punkty pomocy, punkty zabezpieczenia. To zawsze musi się odbywać w jakiejś koordynacji bo okaże się, że ktoś dostał za dużo, a ktoś nie dostał nic - tłumaczy rozmówca Michała Strzałkowskiego. Dodaje, że doraźność pomocy humanitarnej spowodowana jest m.in. wciąż trwającymi, krwawymi walkami. Przypomina również, że członkowie organizacji pomocowych działają w porozumieniu z lokalnymi władzami, a co więcej nie wchodzą w miejsca, w których trwa wymiana ognia. - 

W audycji również:

- w niedzielę zakończyły się trzydniowe tzw. wybory prezydenckie w Rosji, których zdecydowanym zwycięzcą został Władimir Putin (blisko 88 proc.). W trakcie tzw. wyborów dochodziło do protestów. Głosowanie przeprowadzono także na ukraińskich terenach okupowanych przez Rosję, których mieszkańcy zmuszani byli do oddawania głosów,

- mija 10. rocznica aneksji Krymu przez Rosję. Na ile aneksja Krymu przyczyniła się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku? Po ogłoszeniu zwycięstwa w tzw. wyborach Władimir Putin mówił m.in. o ewentualnym konflikcie NATO-Rosja. Stwierdził, że jest to "o krok od trzeciej wojny światowej",

- sytuacja wewnętrzna w Wielkiej Brytanii - część posłów Partii Konserwatywnej rządzącej w Wielkiej Brytanii, ma prowadzić rozmowy o odsunięciu brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka. Sondaże pokazują, że jedynym politykiem tego ugrupowania, który ma szansę podnieść partię z kryzysu przed wyborami do Izby Gmin, jest Penny Mordaunt,

- kłopoty Boeinga - w ostatnich dniach w Boeingu 737-800 linii United Airlines oderwał się fragment poszycia kadłuba, wydarzyło się to podczas lotu ze 139 pasażerami na pokładzie. Wcześniej na lotnisku w Huston Boeing 737 MAX ześliznął się z pasa startowego. Natomiast w styczniu podczas lotu w samolocie Boeing 737 MAX 9 linii Alaska Airlines oderwały się drzwi ewakuacyjne. Amerykański gigant nie tylko mierzy się z problemami technicznymi.
Firma odnotowuje spadki na giełdzie i traci zaufanie klientów,

- na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii wybuchł wulkan, w ostatnim czasie to czwarta jego erupcja. Islandzki Instytut Meteorologiczny podał, że przed wybuchem wulkanu doszło do wstrząsów sejsmicznych. Sytuacja mieszkańców.

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 18.03.2024

Goście: Artur Zwaliński (zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów, UOKiK), prof. Andrzej Gil (politolog i historyk z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich KU), Katarzyna Madera (BBC), Jan Wysocki (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Godzina emisji: 17.20

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.