Projekt "Poznaj swoją mała Ojczyznę" zakłada m.in. przebywanie w grupie na powietrzu oraz rowerową aktywność. - Grupa rowerzystów to często osoby, które chcą traktować na sportowo swoją rowerową aktywność (…). Ja proponuję tutaj trochę zwolnienie tempa. Po to, żeby popatrzeć na to, co mamy dookoła. Może zastanówmy się, co tutaj kiedyś było i pomyślmy o tym, jak ten las, którym jedziemy, wpływa na nasze samopoczucie, krążenie itd. Rzeczywiście to już jest trochę węższa grupa, ale zdarza się, że pojawia się nawet kilkanaście osób na takiej wycieczce - opowiada Paweł Łęczuk.
Warto wtedy nastawić się na rekreację, ale z refleksją intelektualną. - I z różnymi książkami gdzieś tam w głowie, wokół siebie albo w plecaku - dodaje.
Ten projekt cały czas jest żywy
Paweł Łęczuk wyjaśnia, że "projekt cały czas jest żywy i ewoluuje". - Zaczynałem od takich sytuacji, że chciałem pokazać miejsce, które występuje w jakiejś książce, czy to prozatorskiej, poetyckiej czy sytuacji piosenkowej (…). Trafiłem na wiele ciekawych tropów, które staram się wykorzystywać i łączyć to też z różnymi zjawiskami społecznymi czy z ochroną środowiska - mówi.
Jeżeli trasa biegnie przez las, to jaką wiedzę otrzymują uczestnicy? Na przykład jak las liściasty wpływa na nasz organizm, a jak robi to iglasty. Dowiadują się też, jakie autor miał problemy z płucami czy w jakie rejony jeździł do tych lasów.
Czytaj także:
Wycieczki śladem neonów
- Staram się, żeby wycieczki były po takich miejscach, które są barwne. Po to, aby uczestnicy mogli porobić fajne zdjęcia - przyznaje Paweł Łęczuk.
Stąd też zaprosił na wyprawę śladami różnych neonów. - One wpadły mi jakimś zupełnym przypadkiem, kiedy odwiedziłem dom Kory na warszawskich Bielanach. Oprócz tego, że na ul. Płatniczej są latarnie gazowe, to właśnie tam odkryłem neon. Wiedziałem, że on tam jest, ale jak zwykle zapominamy w codziennej gonitwie o takich fajnych sprawach. Stwierdziłem: why not? To też może być temat. Poczytałem trochę o tych neonach: jak działają, z czego są zbudowane, jakie tam gazy są w środku i co powoduje, że świecą. W prosty sposób staram się to wyjaśnić - przybliża.
- Pokazuję uczestnikom, że nie wszystko, co wydaje się nam, że jest neonem, faktycznie nim jest - dodaje.
Poza tym w audycji:
Anestezjologia to nie tylko, jak się powszechnie uważa, przeprowadzanie znieczulenia, lecz także przygotowywanie chorego do operacji, prowadzenie oddziałów intensywnej terapii i odpowiedzialna praca w oddziałach ratunkowych, gdzie lekarza wspiera najnowsza technologia i wysoko zautomatyzowana aparatura.
Wydawnictwo lekarskie PZWL w ramach edukacji tej dziedziny wiedzy przygotowało przystępnie napisaną książkę, która jest wprowadzeniem do zagadnienia: "Wykłady z anestezjologii".
Dlaczego anestezjologię uznano za naukę o zaawansowaniu "kosmicznym" wyjaśniają w "Eurece": prof. dr hab. n. med. Janusz Andres z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, inicjator kampanii Interdyscyplinarne Bezpieczeństwo Pacjenta; prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Stanów Nagłych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przewodniczący Sekcji Intensywnej Terapii Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Paweł Łęczuk (geograf, pedagog, edukator, popularyzator wiedzy), prof. dr hab. n. med. Janusz Andres (Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Uniwersytet Jagielloński, prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, inicjator kampanii Interdyscyplinarne Bezpieczeństwo Pacjenta), prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych (kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Stanów Nagłych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przewodniczący Sekcji Intensywnej Terapii Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii)
Data emisji: 19.03.2024 r.
Godzina emisji: 19.29
DS/wmkor