Nowe technologie w anestezjologii. Leki z ery kosmicznej i nowoczesny sprzęt

Data publikacji: 20.03.2024 08:26
Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 08:56
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Anestezjologia to jedna ze specjalności lekarskich zajmująca się m.in. przygotowaniem chorego do operacji, przeprowadzaniem i kontrolą znieczulenia
Anestezjologia to jedna ze specjalności lekarskich zajmująca się m.in. przygotowaniem chorego do operacji, przeprowadzaniem i kontrolą znieczulenia, Autor - RusAKphoto/shutterstock.com
Anestezjologia to nie tylko, jak się powszechnie uważa, przeprowadzanie znieczulenia, lecz także przygotowywanie chorego do operacji, prowadzenie oddziałów intensywnej terapii i odpowiedzialna praca w oddziałach ratunkowych, gdzie lekarza wspiera najnowsza technologia i wysoko zautomatyzowana aparatura. 
  • W audycji "Eureka" rozmawialiśmy o pracy anestezjologów i roli, jaką odgrywają w niej nowoczesne leki i sprzęt.
  • - W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp. Mamy silnie działające na pacjenta leki, których profil bezpieczeństwa jest coraz lepszy - powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Andres.
  • Prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych podkreślił, że wciąż bazą jest inteligencja, wiedza i doświadczenie lekarza, ale nikt nie jest alfą i omegą, więc nowoczesna technika jest poważnym wsparciem w pracy.

Anestezjolog to lekarz posiadający specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii. Do obowiązków lekarza anestezjologa należą: znieczulanie pacjentów wymagających operacji (są odpowiedzialni za cały proces prowadzenia chorego w okresie okołooperacyjnym), leczenie pacjentów oddziału intensywnej terapii (OIT, OIOM), leczenie bólu ostrego i przewlekłego oraz resuscytacja (to oni są wzywani do większości oddziałów, jeżeli dojdzie do zatrzymania krążenia).

Ogromny postęp w farmakoterapii

- Jeżeli chodzi o farmakoterapię w anestezjologii, to w ostatnich latach dokonał się ogromny postęp. Mamy silnie działające na pacjenta leki, których profil bezpieczeństwa jest coraz lepszy - powiedział w audycji "Eureka" prof. dr hab. n. med. Janusz Andres z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Leki mogą uzależniać. Jak w sposób mądry, bezpieczny je stosować? Gość radiowej Jedynki przyznał, że problem istnieje. Pacjenci mogą się uzależnić od stanu błogości, jaki dają leki. Zdarza się też, że leki przeciwbólowe przepisywane są w nieprawidłowy sposób. Rozwiązaniem jest edukacja - zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów.

Prof. dr hab. n. med. Janusz Andres przypomniał, że mózg jest bardzo skomplikowanym tworem, który bardzo indywidualnie reaguje na leki. - Każdy z nas jest inny, każda reakcja na lek może być inna. My, jako anestezjolodzy, którzy dbają o bezpieczeństwo pacjenta, musimy te niuanse związane z odpowiedzią pacjenta na lek rozumieć i potrafić interweniować w sytuacji, kiedy to jest niezbędne - wytłumaczył.


Znieczulenie ogólne i miejscowe, podstawowe rodzaje i stosowane techniki, dr Katarzyna Siewruk Źródło: Nauka/Science SGGW/YouTube


Nowoczesne technologie w anestezjologii

Anestezjologia to dziedzina medycyny, która z nowoczesnych technologii zasysa ogromnie dużo. Jak wejdziemy na salę operacyjną, to stanowiska dla operatorów i anestezjologów przypominają wyposażenie rakiety kosmicznej.


- Bardzo łatwo w tym nowoczesnym kokpicie rakiety przeoczyć to, co dla pacjenta i dla nas jest najważniejsze. Musimy umieć przesiać informację, w adekwatny sposób interpretować i działać szybko - zauważył prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych - kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Stanów Nagłych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przewodniczący Sekcji Intensywnej Terapii Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Zapytany, czy sztuczna inteligencja pomaga w pracy anestezjologa, prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, odpowiedział, że wciąż bazą jest inteligencja, wiedza i doświadczenie lekarza, ale nikt nie jest alfą i omegą, więc nowoczesna technika jest poważnym wsparciem w pracy. W tym kontekście wskazał na zaawansowane techniki monitorowania. - Monitorowanie, w takim trybie bieżącym, ciągłym, w dużej mierze pozwala nam wcześnie wychwycić, że dzieje się coś złego - wyjaśnił gość radiowej Jedynki.


POSŁUCHAJ

21:59

Nowe technologie w anestezjologii. Leki z ery kosmicznej i nowoczesny sprzęt (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Paweł Łęczuk (geograf, pedagog, edukator, popularyzator wiedzy), prof. dr hab. n. med. Janusz Andres (Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Uniwersytet Jagielloński, prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, inicjator kampanii Interdyscyplinarne Bezpieczeństwo Pacjenta), prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych (kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Stanów Nagłych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przewodniczący Sekcji Intensywnej Terapii Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii)

Data emisji: 19.03.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk/wmkor

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.