Agata Romaniuk ma w dorobku kilka książek reportażowych, powieści, a także jest autorką cyklu książek dla dzieci. - Noszę wiele kapeluszy literackich, ale zaczynałam od reportażu, chyba w sumie napisałam najwięcej reportaży, ale teraz dużo piszę też dla dzieci - mówi na antenie Jedynki.
Gościni Anny Stempniak z wykształcenia jest doktorem nauk społecznych. - Jestem socjolożką i przez lata pracowałam naukowo. Teraz już tego nie robię, ale to mi bardzo pomaga w pisaniu, bo ułatwia research, ułatwia tropienie pewnych trendów czy zjawisk społecznych, które potem chcę przekształcić i pokazać w książce - przyznaje oraz podkreśla, że socjologia stara się wszystko opisać przez liczby. - Staram się pisać o ludziach, ale te liczby pomagają w tym, żeby uchwycić to, czy dane zjawisko jest powszechne, niszowe czy rosnące, i też zajrzeć pod warstwę stereotypów, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości - dodaje.
Łączenie pracy z życiem prywatnym
Agata Romaniuk w rozmowie z Anną Stempniak opowiada m.in. o sposobie na łączenie obowiązków matki dwóch nastolatków z pracą zawodową i pisaniem. - Od całkiem niedawna mam w ogóle swoje biurko i mam je w Warszawie i w Cieszynie i czasami mi się zdarza przy nim usiąść, ale to naprawdę jest rzadko. Mam na głowie też cały dom, drugą nogę zawodową, a są jeszcze chłopcy, którzy również potrzebują uwagi. (...) Trudno znaleźć taką przestrzeń, więc najpierw piszę w głowie i potem siadam gdzieś, żeby to przelać na papier - mówi Agata Romaniuk. - Taki jest komfort tej pracy, ale w ogóle nie narzekam. Tak jak mówił Picasso, wena przychodzi, ja siadam i ciężko pracuję - zaznacza.
"Kocia szajka" - idealna dla małych dzieci
Historia kocich detektywów, którzy rozwiązują zagadki i są wplątani w tajemnicze historie, przypadła do gustu wielu dzieciom. Ciekawostką jest też, że istnieje ukraińskie wydanie serii "Kocia szajka", dzięki czemu literatura Agaty Romaniuk może też trafić do dzieci innych narodowości. Nie da się też ukryć, że książki dla dzieci autorki są opatrzone wyjątkowymi ilustracjami.
Jak przyznaje autorka, pomysł na "Kocią szajkę" narodził się w czasach pandemii. - Od pierwszego dnia, kiedy szkoły zamknięto, opowiadałam dzieciom przez internet improwizowane bajki. Początkowo miało to być tylko dwa tygodnie, a potem się okazało, że robiłam to przez trzy miesiące. Codziennie na życzenie dzieci improwizowałam dwie bajki - opowiada. - Jedną z tych bajek na życzenie dzieci była historia o kociej szajce. Dosyć szybko wydawnictwo poprosiło mnie, żeby powstała z tego książka, a to było trzy lata temu, w marcu, i teraz, 15 maja br., ukaże się premiera ósmej części "Kociej szajki" - dodaje.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: Agata Romaniuk (dr socjologii, pisarka, reportażystka)
Data emisji: 23.04.2024 r.
Godzina emisji: 0.11
ans/kormp