Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Czy to dobry pomysł?

Data publikacji: 23.04.2024 18:33
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 07:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Alkohol zniknie ze stacji paliw?
Alkohol zniknie ze stacji paliw? , Autor - PAP/Leszek Szymański
Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Chodzi o to, by Polacy pili mniej - statystycznie każdy obywatel spożywa rocznie 11,5 litra spirytusu.
  • Resort zdrowia podkreśla, że analizy w sprawie zakazu są na wstępnym etapie - urzędnicy sprawdzają między innymi, jakie regulacje są w innych krajach.
  • Według WHO jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie spożycia alkoholu jest ograniczenie jego dostępności.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach to dobry pomysł?

Warszawiacy chwalą pomysł resortu zdrowia, który proponuje wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. - Dziwnie się to kojarzy, że na stacjach jest alkohol. Nigdy nie skorzystałam z takiej oferty, ale byłabym za tym, żeby alkoholu tam nie było. Może to być pokusa dla kierowcy, który zamierza kupić alkohol i być może wypić go po drodze - słyszymy. 

Przeciwnikami zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach są przedstawiciele branży spirytusowej. Stanowisko Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego brzmi, że "najlepszą drogą do osiągnięcia trwałej zmiany jest edukacja, a nie restrykcje. Historia pokazuje, że ograniczenia dostępności alkoholu nie eliminują problemu nieodpowiedzialnego jego spożycia, a często prowadzą do nieprzewidzianych konsekwencji, takich jak wzrost działalności przestępczej w szarej strefie. Ponadto, według badań aż 78 proc. Polaków spożywa alkohol odpowiedzialnie". 

To stanowisko kontruje prof. Bogdan Woronowicz, ekspert w zakresie pomocy osobom uzależnionym. - Alkohol kupują osoby z mniejszym czy większym problemem alkoholowym - mówi. - Wielokrotnie przy okazji różnych spotkań, wykładów pytałem o to, kto kupował alkohol na stacji benzynowej lub w sklepie nocnym po godz. 22. Rzadko kiedy ktoś podnosił rękę. Natomiast jest to oferta dla tych, którzy mają problem, nadużywają alkoholu lub szkodliwie piją - przekonuje ekspert. 

"Determinacja jest ogromna" 

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol wpływa na ponad 200 chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat.

Jak zapewnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś, determinacja minister zdrowia jest ogromna. - Będzie ona przekonywać swoich kolegów z rządu, z Koalicji, żeby przychylili się do jej propozycji, ponieważ koszty związane z tym, że Polacy piją za dużo, są bardzo wysokie. Ocenia się, że nadmierne spożycie alkoholu odpowiada za ponad 200 różnych schorzeń i chorób układu krążenia, wątroby, po sprawy związane ze zdrowiem psychicznym - zaznacza. 


POSŁUCHAJ

03:08

Koniec z alkoholem na stacjach benzynowych? (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Data emisji: 19.04.2024 r.

Godzina emisji: 16.44

IAR/ans/kormp

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.