"Zgadzamy się z intencjami, które stoją za Zielonym Ładem". Polacy o kluczowym projekcie UE

Data publikacji: 13.05.2024 09:20
Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 12:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Adam Traczyk: jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do wszelkich zielonych rozwiązań
Adam Traczyk: jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do wszelkich zielonych rozwiązań, Autor - Piotr Podlewski/Polskie Radio
- Większość Polaków wcale nie chce odrzucenia całego Zielonego Ładu, tylko najczęściej wskazuje odpowiedź, że Zielony Ład po prostu trzeba poprawić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Traczyk, dyrektor More in Common Polska.
  • More in Common Polska bada, co Polacy sądzą o najważniejszych wyzwaniach współczesnych czasów, m.in. o Zielonym Ładzie.
  • Zdaniem 47 proc. ankietowanych Zielony Ład należy poprawić, a nie odrzucić.
  • Polacy szczególnie pozytywnie oceniają zielone inwestycje.

- Aktualnie jest to najważniejszy projekt Unii Europejskiej, więc jest to kluczowa polityka, która będzie niosła ze sobą głębokie konsekwencje - mówi o Zielonym Ładzie Adam Traczyk. Chcieliśmy wiedzieć, co Polacy sądzą o Zielonym Ładzie, ale nie tylko o nim, ale też o polityce klimatycznej jako takiej - dodaje.

Ekspert wskazuje na pewien paradoks, jeśli chodzi o wyniki badań. - Zielony Ład jest oceniany przez Polaków niezwykle surowo. Uważamy, że przyniesie więcej strat niż korzyści i będzie ogólnie obciążeniem dla polskiej gospodarki, ale także dla nas w jakiś sposób osobiście. Jednocześnie jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do wszelkich zielonych rozwiązań. Tutaj w zasadzie odwracają się nam te proporcje i uważamy, że zielone inwestycje przyniosą korzyści dla naszej gospodarki - wyjaśnia.


POSŁUCHAJ

08:34

"Zgadzamy się z intencjami, które stoją za Zielonym Ładem". Polacy o kluczowym projekcie UE (Jedynka/Sygnały dnia)


Polacy nie chcą odrzucenia Zielonego Ładu

- Ostatecznie widzimy pewną chęć rzucenia Unii Europejskiej koła ratunkowego. Większość Polaków wcale nie chce odrzucenia całego Zielonego Ładu, tylko najczęściej wskazuje odpowiedź, żeby Zielony Ład po prostu poprawić. Zgadzamy się z intencjami, które stoją za projektem, ale myślimy, że jest niedopracowany i są tam pewne błędy, które trzeba poprawić - zauważa Adam Traczyk.

Błąd komunikacyjny UE

More in Common Polska zadało pytanie: "Co powinno wydarzyć się z Zielonym Ładem?". 5 proc. ankietowanych wskazało na zachowanie Zielonego Ładu bez żadnych zmian, 47 proc. wybrało potrzebę dokonania poprawek, a 38 proc. było zdania, że należy go odrzucić. - Te wyniki pokazują wyraźnie, że jesteśmy za zieloną polityką, za przyspieszeniem zielonej transformacji i za większymi inwestycjami w odnawialne źródła energii - ocenia Adam Traczyk.

- To pokazuje też, że Zielony Ład ma po prostu problem komunikacyjny. Unia Europejska nie potrafiła społeczeństwom europejskim, nie tylko polskiemu, jasno wyjaśnić, na czym ten Zielony Ład polega i jakie płyną z niego korzyści - dodaje ekspert.

Adam Traczyk wskazuje również, że "z hasłem Zielony Ład nie udało się wytworzyć pewnych pozytywnych skojarzeń, które przecież są wokół polityki klimatycznej". - To jest jeden z wielkich paradoksów i wielka wina ze strony decydentów i polityków na poziomie unijnym, że nie potrafili połączyć pozytywnych oczekiwań wobec polityki klimatycznej z tym ogromnym projektem - twierdzi.

Czytaj także: 

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych

Gość: Adam Traczyk (dyrektor More in Common Polska)

Data emisji: 13.05.2024

Godzina emisji: 7.44

DS

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.