Garri Kasparow przyznał w rozmowie z Magdaleną Skajewską, że "nie ma żadnych wątpliwości, iż Putin oznacza wojnę". - Ja po prostu tłumaczę to, co Putin mówi od wielu lat i co teraz jest absolutnie oczywiste. W opinii Putina, która jest powtarzana przez niego i przez rosyjską propagandę, Ukraina jako państwo nie istnieje, naród ukraiński nie istnieje, a on jest w stanie wojny nie tylko z Ukrainą, ale z wolnym światem, z NATO i Unią Europejską - powiedział gość radiowej Jedynki.
Aktywista wyjaśnił, że Putin stanowi zagrożenie "dla naszych wartości, dla liberalnego porządku świata, który zapewnił pokój i dobrobyt na dziesięciolecia". - Jestem tutaj, by powiedzieć wam, że musimy działać. Moje przesłanie jest takie: z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina (…). Jestem gotowy, aby stawić czoła rzeczywistości, nieważne, jak ponura jest ta rzeczywistość - dodał.
Kasparow: nasza słabość stworzyła tego potwora
Garri Kasparow zwrócił uwagę, że "konwencjonalna wojna przeciw północno-wschodniej flance NATO - krajom takim jak Polska, państwa bałtyckie czy Szwecja i Finlandia - bardzo szybko zakończyłaby się porażką Putina".
- Oczywiście Rosja ma broń nuklearną, ale Francja też ma. Tak samo Wielka Brytania. Stany Zjednoczone mają broń nuklearną. Co się więc dzieje z wolnym światem, który nie jest gotowy lub nie jest w stanie położyć kresu temu koszmarowi? Powinniśmy zrozumieć, że nie chodzi tylko o Putina. Nasza słabość stworzyła tego potwora (…), tak samo terrorystów, bandytów i dyktatorów na całym świecie, którzy teraz są w ofensywie - mówił.
- Prawda jest taka, że nie jesteśmy jeden krok za Putinem. Jesteśmy dwie wojny za Putinem (…). Podczas gdy wolny świat jest przerażony, że może wybuchnąć trzecia wojna światowa i boi się wszelkiej eskalacji, Putin ze swojej perspektywy już walczy w czwartej wojnie światowej. Jego propaganda głosi, że trzecia wojna światowa była zimną wojną, w której Związek Radziecki przegrał i teraz toczy kolejną wojnę. To rodzaj wojny hybrydowej. On wie, że jest słaby militarnie, ale ma mentalną moc, dzięki której może posuwać się naprzód - dodał.
Celem Putina jest zemsta
Garri Kasparow zauważył, że podczas trwającej wojny "celem jest zemsta". Co to oznacza? - To nie jest wojna, która ma zniszczyć Ukrainę. To jest wojna, która ma zmienić świat na taki, w którym rację ma zawsze silniejszy. Na świat, w którym mniejsze narody, jak Polska czy nawet Niemcy, nie mają tego samego głosu co Rosja, Ameryka czy Chiny. To świat, w którym Putin czuje się komfortowo - tłumaczył.
- Putin ma wielu sojuszników na całym świecie, ponieważ ośmiela ich nasza słabość. Nie chodzi o to, kto ma najwięcej broni, chodzi o wolę polityczną. Jak dotąd tej woli po stronie Zachodu nie ma. Polska jest jednym z nielicznych wyjątków, gdzie dwa obozy polityczne, pomimo bardzo ostrych różnic w kwestiach wewnętrznych, zjednoczyły się przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu. Jednak w większości krajów są poważni gracze polityczni i ruchy polityczne, które wciąż szukają wspólnej płaszczyzny z dyktatorami - mówił gość Jedynki.
Garri Kasparow powiedział wprost, że celem wojny w Ukrainie powinna być zmiana reżimu w Rosji. - Dopóki Putin tam wciąż rządzi, to wojna się nie skończy. Dla Putina wojna jest jedynym uzasadnieniem utrzymania się u władzy po 25 latach. Zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym - przyznał.
Poza tym w audycji:
- Amerykańskie szkoły zaczynają korzystać ze sztucznej inteligencji i kamer wideo, aby wykrywać broń. Już teraz na Florydzie w ramach specjalnej akcji promowane są kuloodporne plecaki dla dzieci. W USA w placówkach edukacyjnych często dochodzi do tragicznych strzelanin. Rozmowa z naszym korespondentem Janem Pachlowskim.
- Kami Rita Sherpa po raz 29. wszedł na Mount Everest. Nikt jeszcze nigdy nie był tyle razy na najwyższym szczycie świata. To absolutny rekord. Felieton Katarzyny Semaan.
- Dzięki pionierskiej terapii genowej Opal Sandy z Wielkiej Brytanii odzyskała słuch. Głuchotę spowodowała u niej wada genetyczna, a zabieg wykonano jeszcze przed pierwszą rocznicą jej urodzin. Już po sześciu miesiącach od zastosowania terapii genowej dziewczynka była w stanie usłyszeć nawet szept. Zaczęła również wypowiadać pierwsze słowa, takie jak "mama" i "tata". Rozmowa z prof. Piotrem Skarżyńskim ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
- Osiem zegarków z wielkiej kolekcji kierowcy rajdowego F1 Michaela Schumachera trafiło na aukcję. Taką decyzję podjęła rodzina. Materiał Michała Strzałkowskiego.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Rozmawiała: Magdalena Skajewska
Goście: Garri Kasparow (były mistrz świata w szachach, polityczny aktywista i krytyk Władimira Putina), Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA), prof. Piotr Skarżyński (Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)
Data emisji: 14.05.2024
Godzina emisji: 17.18
DS/kormp