Bycie ojcem to dla wielu mężczyzn całkiem nowa rola, z którą muszą się zmierzyć - chociażby odciążając w obowiązkach partnerkę. - To jest też bardzo fajny moment na pobycie z dzieckiem, poradzenie sobie z nową sytuacją i nauczenie się tej sytuacji. Przede wszystkim jest to też odciążenie drugiej strony - mówi jeden z ojców.
- Wziąłem urlop ojcowski, bo nie wyobrażałem sobie, że mógłbym nie wziąć i pozostawić matkę samą z dzieckiem, a ja w tym czasie będę chodził do pracy. Chyba nie tak wyobrażałem sobie rolę ojca, ale też nie tak wyobrażałem sobie urlop, bo ten kojarzy się z czymś wolnym, kiedy można odpocząć. Natomiast urlop ojcowski był u mnie ciężką pracą, z której jestem bardzo dumny i zadowolony. Jednak chyba już bym nie chciał mieć takich urlopów - dodaje kolejny rozmówca Jedynki.
Coraz więcej ojców korzysta ze świadczenia
Ojców, którzy chcą skorzystać ze świadczenia, przybywa. - Od momentu wdrożenia urlopów rodzicielskich w 2013 roku rok do roku mieliśmy 1 proc. ojców korzystających z tego uprawnienia. W 2023 roku, kiedy weszła dyrektywa work-life balance i jakby zwiększyła prawa ojców do urlopu, mamy już 7 proc. ojców - komentuje Karolina Andrian, prezes Fundacji Share The Care.
- W tym roku widzimy, że ten trend wzrostowy cały czas rośnie. W związku z tym możemy spodziewać się, że tych ojców na urlopie rodzicielskim będzie znacznie więcej - dodaje.
Urlop ojcowski trwa do 2 tygodni
- Tata, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku w całym kraju ZUS wypłacił ponad 42 tysiące zasiłków za czas urlopu ojcowskiego. Natomiast w 2023 roku 182 tysiące mężczyzn pobierało zasiłek macierzyński w związku z urlopem ojcowskim.
Okazuje się, że urlop ojcowski przysługuje nie tylko w przypadku narodzin dziecka, ale także przysposobienia. Może być wykorzystany jednorazowo lub w dwóch częściach, ale żadna z nich nie może trwać krócej niż tydzień. - Wynosi on 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku i trwa przez 2 tygodnie - mówi Paweł Żebrowski.
Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek pracownika. Należy go złożyć do pracodawcy lub zleceniodawcy najpóźniej na 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia tego świadczenia.
Zobacz także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Autorka materiału: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 15.05.2024
Godzina emisji: 6.41
DS/wmkor