Pałac Krasińskich otwarty. Sprawdziliśmy, co trafiło na ekspozycję

Data publikacji: 21.05.2024 09:42
Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 07:59
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej w Warszawie. Biblioteka Narodowa zakończyła ostatni etap modernizacji Pałacu Rzeczypospolitej, który od 21 maja po raz pierwszy w historii będzie otwarty dla publiczności
Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej w Warszawie. Biblioteka Narodowa zakończyła ostatni etap modernizacji Pałacu Rzeczypospolitej, który od 21 maja po raz pierwszy w historii będzie otwarty dla publiczności, Autor - PAP/Radek Pietruszka
Pałac Krasińskich otworzył swoje wnętrza dla zwiedzających. Od wtorku (21 maja) po raz pierwszy w historii jest dostępny dla każdego. Reporterce "Sygnałów dnia" udało się zajrzeć tam wcześniej, a jej przewodnikiem był dr Tomasz Makowski. 
  • Pałac Krasińskich, zwany również Pałacem Rzeczypospolitej, został zbudowany w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego.
  • Do 2019 roku mieściła się tu siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej. 
  • Od wtorku (21 maja) po raz pierwszy w historii Pałac Rzeczypospolitej jest dostępny dla wszystkich zwiedzających. 

Jakie zabytki zgromadzono w Pałacu Krasińskich?

Pałac Krasińskich budzi zachwyt nie tylko fasadą i wnętrzami. Od tego roku, na wystawie stałej, można oglądać najcenniejsze obiekty ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Wśród zabytków języka polskiego i historii Polski odnajdziemy m.in. rękopisy Kroniki Galla Anonima i Kroniki Wincentego Kadłubka. - Zobaczymy też słynny Psałterz floriański, najstarszy w całości zachowany tekst w języku polskim - zdradza dr Tomasz Makowski. 

Szczególnym eksponatem jest jedyny zachowany autograf utworu Jana Kochanowskiego. Wiersz łaciński "Dryas Zamchana" napisany na powitanie króla Stefana Batorego w Zamchu w 1578 roku. Na piętrze pałacu stworzono salę poświęconą wiekowi XIX. - To "Oda do młodości" Adama Mickiewicza, natomiast sam romantyzm zaczyna się od wydanych przed dwustu laty "Ballad i romansów" - tłumaczy dyrektor Biblioteki Narodowej. 

POSŁUCHAJ

04:24

Pałac Krasińskich otwarty. Sprawdziliśmy co trafiło na ekspozycję (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Jak wyglądały dawne biblioteki?

Coś dla siebie odnajdą również miłośnicy literatury współczesnej. W Pałacu Krasińskich zgromadzono rękopisy Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza. Wśród zabytków muzycznych - rękopisy dzieł Chopina, Góreckiego czy Komedy. -  Przed nami również jeden z zachowanych księgozbiorów świeckich: Biblioteka Potockich i Branickich. Oryginalne wnętrze, tak że można zobaczyć, jak wyglądały biblioteki w XVIII i XIX wieku - zdradza gość Jedynki.

Fb/Biblioteka Narodowa

Kiedy otwarcie Pałacu Krasińskich?

Pałac Krasińskich został otwarty dla zwiedzających we wtorek (21.05) o godz. 20.30. Z tej okazji zaplanowano również wydarzenia artystyczne. Na Placu Krasińskich odbył się koncert. Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Wojciecha Michniewskiego wykonała utwór "Słowo" skomponowany na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka. Wśród solistów m.in. Joanna Kulig i Daniel Olbrychski.

Po zmroku zaplanowano również pokaz multimedialny z udziałem Anny Dymnej, Jana Peszka i Wiktora Zborowskiego.

YouTube/Biblioteka Narodowa

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych 

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 21.05.2024 r.

Godzina emisji: 6.41

mg/kormp

Jedyne takie miejsce
Jedyne takie miejsce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.