Zieleń w miastach. To ona chroni mieszkańców przed upałami

Data publikacji: 23.05.2024 12:00
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 19:15
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zieleń w miastach pozwala obniżać wysokie temperatury
Zieleń w miastach pozwala obniżać wysokie temperatury, Autor - shutterstock
IMGW opublikował właśnie pierwsze długoterminowe prognozy pogody na lato, z których wynika, że tegoroczne wakacje będą wyjątkowo upalne. Stąd pojawia się pytanie: jak projektować i budować miasta przyszłości, by chroniły przed wysokimi temperaturami, i dlaczego w tym wszystkim tak ważna jest zieleń?
  • Według raportu organizacji C40 Cities do 2050 roku 1,6 mld ludzi na całym świecie będzie żyło w 970 miastach, w których będą zdarzały się długotrwałe fale upałów przekraczających 35 stopni.
  • Dziś na całym świecie takich miast jest 350.
  • W przestrzeni miejskiej bardzo ważna jest zieleń, która potrafi zmniejszyć temperaturę o kilka, a nawet kilkanaście stopni.

Kiedyś, żeby ochronić się przed upałami, budowano "ciasne" miasta, a w oknach znajdowały się okiennice. - Dzisiaj miasta budowane są inaczej. Wynika to z prostej przyczyny, tzn. nasze chciejstwa odgrywały pierwszoplanową rolę (…), bo chodzi o zagospodarowanie każdego kawałka miasta. Tak, żeby było wygodne i łatwe w obsłudze. W efekcie doszliśmy do ściany, a w zasadzie chyba tę ścianę przebiliśmy głową. Czym prędzej trzeba się od niej odwrócić - mówi prof. Ewa Zaraś z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie.

- Musimy przetransformować nasze myślenie o mieście i nieco inaczej podejść do budowania nowych obiektów, ale też modernizacji tego, co już istnieje - dodaje.


POSŁUCHAJ

08:43

Zieleń w miastach. To ona chroni mieszkańców przed upałami (Jedynka/Cztery pory roku)

 

W mieście ważna jest zieleń

Metod, które pozwolą zmienić miasta, jest całkiem dużo. Jaka jest najważniejsza? - Wprowadzenie zieleni do miast. To jest ważne, bo to jest ten najbardziej efektywny filtr, który pomaga nam wpłynąć na mikroklimat miejsca, oczyścić powietrze i przede wszystkim rozwiązać pewne problemy, które pojawiają się np. w czasie nawalnych deszczów (…), bo wszystko po tym jakże wygodnym betonie pięknie spływa - wyjaśnia prof. Ewa Zaraś.

- Zieleń naprawdę obniża temperaturę. Myślę, że każdy na własnej skórze doświadczył tego (…). W otoczeniu roślin jest chłodniej, bo dają cień. Są to również organizmy, które żyją, oddychają, produkują tlen i potrafią do otoczenia oddać wilgoć. Obecność tej wilgoci jest elementem schładzającym - kontynuuje.

Projektanci budynków użyteczności publicznej, np. szkół czy przychodni, powinni lepiej wkomponowywać je w zieleń. - Budujmy w taki sposób, żeby usuwać jak najmniej roślin i drzew. Oczywiście, nie zawsze to się uda, bo czasami trzeba usunąć, ale można też dołożyć wszelkich starań, żeby wykorzystać duże istniejące drzewa, bo one już są, funkcjonują i świadczą usługi kształtowania klimatu - tłumaczy prof. Ewa Zaraś.

- Wszelkie budynki, także domy jednorodzinne czy obiekty wielorodzinne, powinny być w takim kożuszku z roślin. Dzisiaj dzięki przeróżnym rozwiązaniom architektonicznym możemy te rośliny zgrać z budynkiem. Takim futurystycznym pomysłem, który może się ziści, na inteligentne zielone miasto jest koncepcja Vincenta Callebauta "Paryż 2050". Nawet stare, historyczne i zabytkowe, budynki pożenił z roślinami - dodaje.

Poidełka i kurtyny wodne

Upały w miastach pozwalają znosić również kurtyny wodne i poidełka. - To jest taki plasterek na ranę, która gdzieś tam się pojawia i trzeba natychmiast coś zrobić - zauważa jednak prof. Ewa Zaraś.

Z drugiej strony ekspertka przyznaje, że w przypadku upalnych dni bardzo ważne są poidełka, z których mogą skorzystać ludzie, ale i zwierzęta. W przypadku kurtyny wodnej pojawia się problem oszczędzania wody. - Nie chcę powiedzieć, że tu jest marnotrawstwo, bo jeśli oddamy wodę do atmosfery i w okolicy będzie jakaś roślinność, to ta woda tak zupełnie nie zniknie. Ale jednak tryska, chociaż pomaga też przeżyć te najgorętsze chwile - twierdzi nasza rozmówczyni.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Patryk Michalski

Gość: Ewa Zaraś (Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie)

Data emisji: 23.05.2024 r.

Godzina emisji: 9.37

DS/wmkor

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.