Przed nami kolejny długi weekend, podczas którego turyści będą podróżować po naszym kraju. Polacy od wielu lat decydują się m.in. na turystykę kulinarną. - Polska już przynajmniej od 20 lat dostrzegła potencjał kulinarny swoich regionów. Potworzyły się również szlaki i takim chyba najbardziej znanym i docenianym jest szlak "Śląskie Smaki" - twierdzi dr Adam Karpiński.
- Na Dolnym Śląsku też mamy szlak kulinarny, ale także Podlasie tworzy swoje szlaki kulinarne. Są one oznaczone i certyfikowane. Dzisiaj Polscy turyści nie tylko poszukują w Polsce smaku potraw regionalnych, ale również szukają polskiego wina, innych polskich napojów czy polskich miodów - dodaje gość Jedynki.
Okazuje się, że praktycznie każdy region w Polsce posiada swoją odmianę miodu, np. na Dolnym Śląsku występuje miód wrzosowy. - Te szlaki zachęcają nie tylko turystów zagranicznych, ale szczególnie polskich do odkrywania smaku regionów, w których nie mieszkamy. Np. smaki kaszubskie są przepysznie pachnące flądrą, śledziem, ale również lokalnymi wytworami rolników. Te sery północne są trochę inne niż południowe - mówi dr Adam Karpiński.
Nie tylko morze, góry i Mazury
W Polsce oczywiste kierunki turystyczne to morze, góry i Mazury. A z tych mniej oczywistych, które warto odwiedzić?
- Rejony chociażby centralnej Polski, ale również województwa lubuskiego, które też słynie z wielu ciekawych smaków winiarskich, ale także dziczyzny. Dolnośląskie, nie tylko Sudety, ale obrzeża tego województwa (…). Jeśli chodzi o Małopolskę to karp zatorski i ryby słodkowodne - podpowiada dr Adam Karpiński.
Pasieka i prażuchy
Dr Adam Karpiński w długi weekend będzie zajmował się pasieką, którą odziedziczył po ojcu. W tym tygodniu zamierza pozyskać miód akacjowy. - Mam nadzieję, że coś się tam pojawi. To też jest bardzo cenna kulinarna polska specjalność. Miody akacjowe występują również na Bałkanach - opowiada.
- Pasieka to duże wyzwanie, ale zaprzyjaźniłem się z pszczołami - dodaje.
Gość Jedynki długi weekend zamierza spędzić również na próbowaniu lokalnych potraw. - Zapewne z tego powodu, że odwiedzam centralną Polskę, to spróbuję takiej dobrej potrawy, jaką są prażuchy. Wszyscy z łódzkiego wiedzą, o czym mówię. To są ziemniaki utuczone z mąką ziemniaczaną, z dodatkiem jajka, następnie z podsmażoną cebulką. Są gotowane na wolnym ogniu w bardzo niskiej temperaturze. Później są wykładane na talerz w umaczanej w tłuszczu łyżce i z kwaśnym, najlepiej dobry mlekiem od gospodarza - przybliża.
Źródło: TTPiK - poza utartymi szlakami/YouTube
Czytaj także:
***
Audycja: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: dr Adam Karpiński (ekspert ds. turystyki)
Data emisji: 27.05.2024
Godzina emisji: 8.41
DS
Turystyka kulinarna. Dlaczego cieszy się coraz większą popularnością? - Jedynka - polskieradio.pl