KE kończy procedurę dot. praworządności w Polsce. Prof. Kuźniar: należało tego oczekiwać

Data publikacji: 29.05.2024 13:04
Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 15:52
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zakończenia procedury z art. 7. należało oczekiwać, bo Polska faktycznie jest "poza tymi przepisami" - powiedział  w Programie 1 Polskiego Radia politolog prof. Roman Kuźniar. - To było upokarzające, że Polska, ojczyzna demokracji w tej części świata, była jej poddana z uwagi na to, że poprzedni rząd usiłował odwracać Polskę od demokracji i praworządności - dodał. 

Komisja Europejska zdecydowała w środę o zakończeniu procedury z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. W ocenie KE w Polsce nie występuje już oczywiste naruszenie praworządności. - To bardzo dobra informacja. To było upokarzające, że Polska, ojczyzna demokracji w tej części świata, była poddana tej procedurze z uwagi na to, że poprzedni rząd usiłował odwracać Polskę od demokracji i praworządności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia politolog prof. Roman Kuźniar. 

Jego zdaniem, zakończenia procedury z art. 7. należało oczekiwać, bo faktycznie Polska jest "poza tym artykułem".

"Decyzja była słusznie podjęta". Prof. Kuźniar o wszczęciu procedury z art. 7

W ocenie gościa "W samo południe", decyzja o wszczęciu procedury z art. 7 w 2017 roku była polityczną, bo podjętą przez polityków, choć "na podstawie realnej [oceny - red.] sytuacji, rozwoju sytuacji wymiaru sprawiedliwości, w sferze praworządności". - Są odpowiednie instrumenty, które to badają. To była decyzja słusznie podjęta - zaznaczył. 

- Unia Europejska jest po to między innymi, by bronić polskich obywateli przed naruszeniami praw wynikających z umów podpisanych przez Polskę - dodał prof. Kuźniar.

Więcej w nagraniu: 


POSŁUCHAJ

08:46

Prof. Roman Kuźniar gościem Karola Surówki (W samo południe/ jedynka)

 

Koniec postępowania dot. praworządności. Procedura z art. 7 trwała siedem lat

Procedurę na podstawie art. 7 traktatu o UE Bruksela rozpoczęła w grudniu 2017 roku. Powodem były zmiany w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i Krajowe Radzie Sądownictwa. Teraz procedura została zamknięta, gdyż - jak tłumaczy Komisja Europejska - jest plan reform w sądownictwie, przygotowany i realizowany przez nowy polski rząd.

Czytaj także: 

Bruksela przyznaje, że nie wszystkie kluczowe zmiany zostały wprowadzone, ale tłumaczy, że dotychczasowe działania pozwalają na stwierdzenie, że nie ma systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce. Plan zawiera między innymi reformę Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Polska, by przekonać Komisję do zakończenia procedury, przystąpiła do Europejskiej Prokuratury i zapowiedziała uznawanie wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości. 

Prowadzący: Karol Surówka

Gość: prof. Roman Kuźniar (politolog)

Data emisji: 29.05.2024

Godzina emisji: 12.25

Jedynka/ mbl

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.