Częściowo wolne wybory
4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory. Były one rezultatem porozumienia. Demokratyczna opozycja wzięła wtedy wszystko, na co pozwoliła władza komunistyczna, czyli 35 procent mandatów do Sejmu i prawie wszystkie - dokładnie 99 - do Senatu.
Pierwsze częściowo wolne wybory zakończyły okres walki z opozycją, konspiracji, represji i niedemokratycznego systemu władzy. - Chcemy, żeby 4 czerwca był świętem państwowym wolności i praw obywatelskich - tłumaczył Edward Nowak.
- Nagle przeszliśmy do innej epoki drogą pokojową, drogą kompromisu i drogą porozumienia, drogą kartki wyborczej i kto wie, czy to nie jest najcenniejsze, najistotniejsze, i to już jest. To jest też przesłanie dla obecnego i przyszłego pokolenia, żeby myśleli o swojej przyszłości w takich kategoriach - podkreślił gość Jedynki.
4 czerwca będzie dniem wolnym od pracy?
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności" zabiega o ustanowienie 4 czerwca świętem państwowym od 10 lat. Aby obywatelski projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu, jego autorzy muszą zebrać przynajmniej 100 tysięcy podpisów. - Do tej pory szliśmy trochę polityczną drogą, a teraz robimy obywatelską inicjatywę ustawodawczą, zbieramy 100 tys. podpisów, idziemy do Sejmu i niech zdecydują - dodał Edward Nowak.
Czytaj również:
Serwis specjalny Polskiego Radia
Z okazji 35. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów Polskie Radio przygotowało specjalny historyczny serwis internetowy. Prezentuje on wyjątkowe nagrania pochodzące z przełomowych dni 1989 roku, które stanowią dźwiękowe tło upadku komunizmu w Polsce oraz w Europie.
Wybory 4 czerwca 1989 - kliknij w obrazek i zobacz serwis specjalny
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: Edward Nowak (były opozycjonista, prezes stowarzyszenia "Sieć Solidarności")
Data emisji: 4.06.2024 r.
Godzina emisji: 7.45
IAR/ans