Zmiana nauczyciela. Kiedy rodzice mogą o to zawnioskować?

Data publikacji: 07.06.2024 14:15
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 14:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy rodzice mogą zmienić nauczyciela w klasie ich dzieci?
Czy rodzice mogą zmienić nauczyciela w klasie ich dzieci?, Autor - SviatlanaLaza/shutterstock
- Zmiana nauczyciela jest legalna i dozwolona - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. W jakich sytuacjach rodzice mogą złożyć wniosek do dyrektora w tej sprawie?
  • Uczniowie i ich rodzice mogą zawnioskować do dyrektora o zmianę nauczyciela, jednak wniosek musi być dobrze uzasadniony, by do zmiany faktycznie doszło.
  • Dla dyrektorów taka decyzja jest trudna, bo muszą ocenić, jak bardzo zmiana jest potrzebna i czy przysłuży się tak uczniom, jak i samemu nauczycielowi.
  • Czy koniec roku szkolnego jest dobrym momentem do podejmowania takich kroków?

Marek Pleśniar przyznaje, że obecnie świadomość rodziców, jeśli chodzi o sprawy szkolne, jest znacznie większa niż kilkadziesiąt lat temu. Zaznacza jednak: - Też jednocześnie panuje dużo dezinformacji, przede wszystkim tej internetowej.

W tym miejscu warto zatem wyjaśnić, czy rodzice z klasy mają prawo wnioskować o zmianę wychowawcy lub nauczyciela. - Oczywiście, mają prawo i takie wnioski pojawiają się co jakiś czas w szkołach i przedszkolach - przyznaje.

- W większości przypadków dyrektor spotyka się z rodzicami, żeby wyjaśnić sprawę. Spotkanie odbywa się przynajmniej z trójką klasową, ale czasem jest to grupa rodziców, którzy nie należą do tej trójki, a nawet nie zgadzają się ze sobą. Te sprawy rozpoznaje się, mediuje i stara się najpierw wyjaśnić te kwestie, bo sprawa zmiany nauczyciela jest z wielu względów poważną rzeczą - dodaje.


POSŁUCHAJ

11:00

Zmiana nauczyciela. Kiedy rodzice mogą o to zawnioskować? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Jak napisać wniosek o zmianę nauczyciela?

Co rodzice powinni napisać we wniosku do dyrektora, jeżeli są zdecydowani na zmianę nauczyciela? - Przede wszystkim jakieś uzasadnienie (…). To są bardzo różne obszary. Jeżeli mówi się o tym, że nauczyciel uczy niedostatecznie dobrze, to dyrektor wszczyna nadzór w tej sprawie dydaktycznej. Chodzi na hospitacje, przygląda się pracy nauczyciela, i ta sprawa wtedy trwa trochę czasu - mówi Marek Pleśniar.

Może okazać się, że nauczyciel miał np. gorszy czas i wystarczy tylko rozmowa z dyrektorem, aby znowu zaczął się przykładać do pracy.

Warto jednak pamiętać, że czerwiec nie jest dobrym momentem na złożenie takiego pisma. Lepiej to zrobić np. w lutym lub marcu, aby dyrektor miał czas, aby podjąć odpowiednie działania.

- Część z tych pretensji może być bardzo poważnego gatunku, w sprawie naruszenia praw ucznia czy też przemocy. My wtedy wszczynamy zupełnie inne procedury, np. postępowanie dyscyplinarne - albo wręcz zawieszenie nauczyciela, gdy się kogoś dotyka, obraża itd. - wyjaśnia Marek Pleśniar.

Dyrektor odmawia. Co wtedy mogą zrobić rodzice?

Może zdarzyć się, że dyrektor nie zgadza się na prośby rodziców dotyczące zmiany nauczyciela. Co wtedy? - Rodzice przeważnie zwracają się do kuratora, aby podjął nadzór nad tą sprawą. Kurator wysyła swojego urzędnika, który bada sprawę na miejscu, zadaje pytania dyrektorowi, czasem przygląda się pracy nauczyciela. A czasami dyrektor podejmuje ocenę pracy nauczyciela. W pracy nauczycielskiej bycie ocenianym jest bardzo poważną sprawą - tłumaczy Marek Pleśniar.

Istnieje również możliwość, że w ramach tzw. ruchu kadrowego wiosną, gdy w szkole jest dużo nauczycieli, ci, którzy uczą słabiej lub są na nich skargi, będą pierwszymi, którzy nie zostaną umieszczeni w arkuszu organizacyjnym szkoły na wrzesień.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Marek Pleśniar (dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty)

Data emisji: 7.06.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS/wmkor

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.