27. Piknik Naukowy. Robert Firmhofer: nauka przekracza granice naszej wyobraźni

Data publikacji: 15.06.2024 09:50
Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 13:38
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik był gościem radiowej Jedynki. Najpierw Karolina Rożej i Marcin Piotrowski porozmawiali z nim "W wolnej sobocie z Jedynką", a później Sława Bieńczycka w "Jedyne takie miejsce"
Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik był gościem radiowej Jedynki. Najpierw Karolina Rożej i Marcin Piotrowski porozmawiali z nim "W wolnej sobocie z Jedynką", a później Sława Bieńczycka w "Jedyne takie miejsce", Autor - Piotr Podlewski/Polskie Radio
To już 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. - To fantastyczne miejsce do zadawania pytań, na którym naukowcy są bardzo chętni do rozmowy na każdy temat - mówi w radiowej Jedynce Robert Firmhofer, dyrektor CNK. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Które doświadczenia będą cieszyć się największą popularnością?
  • "Nie do wiary!" - pod takim hasłem odbywa się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
  • W tegorocznej imprezie bierze udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy, wśród nich Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik oraz instytuty naukowe i badawcze, instytucje kultury, uczelnie, fundacje związane z edukacją i koła naukowe.
  • Podczas 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na antenach Polskiego Radia przez cały dzień można usłyszeć relacje z imprezy oraz audycje specjalne.
  • 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywa się w sobotę, 15 czerwca, w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie.

Piknik Naukowy to największe wydarzenie popularnonaukowe w Europie. Tegoroczne hasło "Nie do wiary!" obrazuje, jak impreza rozrosła się przez te 27 lat.

- Nauka tworzy rzeczy, które są dla nas niewiarygodne, i przekracza granice naszej wyobraźni (…). Jest sporo technologicznych osiągnięć, które są efektem tego, że ktoś wymyślił coś kompletnie fikcyjnego, co wcześniej było science fiction - komentuje Robert Firmhofer.

Hasło "Nie do wiary!" pokazuje również, że "w nauce w nic nie musimy wierzyć". - W nauce wszystko jest udowodnione, więc jeśli państwo wierzą w jakieś mity czy historie, to proszę przyjść na piknik i sprawdzić - zaprasza dyrektor CNK.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że osoby, które wyrosły na piknikach naukowych, dzisiaj są przewodnikami swoich dzieci po tym właśnie wydarzeniu.


POSŁUCHAJ

08:59

27. Piknik Naukowy. Robert Firmhofer: nauka przekracza granice naszej wyobraźni (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

 

Robo-pies Syriusz. Jedna z największych atrakcji

Jedną z największych atrakcji Pikniku Naukowego będzie Robo-pies Syriusz. - On jest sensacją z różnych powodów. To jest dość niesamowity robot, którego historię rozwoju przez firmę Boston Dynamics śledziło pół świata. Pierwotnie miał mieć zastosowania militarne i ta gałąź również prawdopodobnie się rozwija, ale w tej chwili ma też bardzo dużo zastosowań cywilnych. Dość niesamowite jest to, że jest przygotowywany i testowany do ewentualnych misji marsjańskich - mówi Robert Firmhofer.

- Na Pikniku nie będzie aż tak ekstremalnych warunków, ale chcemy go pokazać w Strefie Zdrowia, ponieważ miał dość niesamowite zastosowanie na początku pandemii. W Bostonie, w szpitalu publicznym, był problem związany ze wstępną selekcją pacjentów, którzy przyjeżdżali z podejrzeniem COVID-u. Zbudowano duży namiot przed wejściem do szpitala (…) i tam wprowadzono robotycznego psa, który zamiast głowy miał tablet, umożliwiał kontakt z lekarzem, który przeprowadzał wstępny wywiad. Później doposażono go jeszcze w kilka podstawowych narzędzi pomiarowych, m.in. pozwalających mierzyć temperaturę. W ten sposób dokonywano wstępnej selekcji pacjentów, czy są zarażeni COVID-em, czy przyszli z innych powodów - dodaje gość Programu 1.

Co trzeba zobaczyć na Pikniku Naukowym?

Które eksperymenty i stanowiska mogą cieszyć się sporym zainteresowaniem odwiedzających? - Mamy strefę kultowych eksperymentów, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w doświadczeniach, a także samodzielnie je prowadzić - zapowiada Robert Firmhofer.

- Ja osobiście jestem bardzo ciekaw organoidu mózgu ludzkiego. Organoid to zbiór komórek, które łączą się w taki sposób, że mogą naśladować pewne funkcje. Został on stworzony w Instytucie Nenckiego i dzięki niemu możemy badać różne choroby mózgu i dowiadywać się, w jaki sposób możemy je leczyć - zachęca Robert Firmhofer.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Gość: Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 15.06.2024 r.

Godzina emisji: 8.22

DS/kormp

Złote czasy radia
Złote czasy radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.