Molekularne magnesy odporne na gorąco

Data publikacji: 02.07.2024 08:11
Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 08:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak mogą wyglądać magnesy przyszłości?
Jak mogą wyglądać magnesy przyszłości?, Autor - New Africa/shutterstock.com
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano prekursory do produkcji molekularnych magnesów odpornych na wysokie temperatury. Zwiększa to możliwość ich zastosowania w obszarach, takich jak komputery kwantowe, transformatory energii, nośniki leków czy nośniki pamięci zdolne do samodestrukcji potrzebne m.in. w przemyśle wojskowym.
  • Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali prekursory do produkcji molekularnych magnesów, które są odporne na wysokie temperatury.
  • O tym odkryciu i jego potencjalnych zastosowaniach opowiedział w audycji "Eureka" prof. Janusz Szklarzewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Idea układów ferromagnetycznych polega na tym, że jest to zjawisko, które występuje praktycznie dla większości substancji paramagnetycznych, ale w niskiej temperaturach. To są temperatury helowe. Poszukuje się rozwiązań, by temperaturę występowania tego zjawiska podnieść wyżej, dlatego że chłodzenia tak niskich temperatur jest bardzo kosztowne, często niemożliwe, albo po prostu niepraktyczne - wskazał w audycji "Eureka" prof. Janusz Szklarzewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To właśnie udało się naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Opracowaliśmy materiały, które wykazują ferromagnetyzm do temperatury zniszczenia tych materiałów, czyli rzędu stu kilkudziesięciu stopni Celsjusza - powiedział gość radiowej Jedynki. Uniwersytet Jagielloński zapewnił technologii ochronę poprzez zgłoszenia patentowe na terenie Polski i za granicą. Obecnie trwają prace nad doprecyzowaniem metody.

Magnetyki molekularne można stosować w wielu sektorach gospodarki, od medycyny i farmacji, przez technologie kosmiczne, elektronikę, nośniki pamięci i energetykę, po komputery kwantowe. Każda innowacja w segmencie molekularnych magnetyków daje więc spore szanse na postęp technologiczny w tych dziedzinach. - Pole do badań jest bardzo szerokie - podkreślił prof. Janusz Szklarzewicz.

POSŁUCHAJ

19:46

Molekularne magnesy odporne na gorąco (Eureka/Jedynka)

 


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Słynna Wielka Czerwona Plama na Jowiszu to nie ten sam obiekt, który w XVII wieku opisał Giovanni Cassini - tak wynika z najnowszego badania opisanego na łamach magazynu "Geophysical Research Letters".

Dzisiejsza plama ma co najmniej 190 lat i jest najstarszym znanym wirem w Układzie Słonecznym. Można ją dostrzec za pomocą niedużego teleskopu. Między innymi z tego powodu intrygowała już dawnych astronomów.

Gość: Oliwia Ziółkowska, doktorantka w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk oraz stypendystka Szkoły Doktorskiej GeoPlanet.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: Oliwia Ziółkowska (doktorantka w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk oraz stypendystka Szkoły Doktorskiej GeoPlanet) i prof. Janusz Szklarzewicz (Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 1.07.2024 r.

Godzina emisji: 19.30 

kk/wmkor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.