"Misja pokojowa" Orbána. Piętka: Węgry mają z Rosją szereg interesów

Data publikacji: 10.07.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 20:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Viktor Orbán nie przedstawi planu prezydencji na inauguracyjnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego nowej kadencji
Viktor Orbán nie przedstawi planu prezydencji na inauguracyjnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego nowej kadencji, Autor - PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Viktor Orbán nie zaprezentuje planu węgierskiej prezydencji podczas inauguracyjnego posiedzenia nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Prezydium instytucji nie znalazło dla niego czasu w harmonogramie. Tymczasem ambasadorowie państw UE pochylą się nad kontrowersyjnymi wizytami premiera w Kijowie, Moskwie i Pekinie w kontekście przewodnictwa Węgier w Radzie UE. Podróże, które Orbán określa mianem "misji pokojowej", budzą rosnący niepokój europejskich stolic.

Misja pokojowa premiera Węgier

Za podróże do Moskwy i Pekinu na premiera Węgier spadła ogromna krytyka. Był pierwszym przywódcą świata zachodniego, który odwiedził Władimira Putina po rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Opozycyjne media podkreślają to, co się mówi na Zachodzie, czyli pewną samowolę Viktora Orbána, który pojechał bez zgody Unii Europejskiej - mówi na antenie radiowej Jedynki Piotr Piętka, korespondent Polskiego Radia na Węgrzech. - Często się słyszy, że premier Węgier jedzie z jakimś planem pokojowym, a on sam mówi, że jedzie z pokojową misją, żadnego planu nie ma. On sam mówi, że chce wysłuchać tego, co ma do powiedzenia m.in. prezydent Xi Jinping - podkreśla. 

Premier Węgier Viktor Orbán, przebywający od wtorku na szczycie NATO w Waszyngtonie, poprosił prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o wsparcie jego "misji pokojowej", mającej przybliżyć perspektywę pokoju na Ukrainie - przekazał rzecznik Orbána. 

Interesy energetyczne z Rosją 

W co gra Viktor Orbán? - Węgry mają szereg interesów z Rosją. Nadal to są przede wszystkim interesy energetyczne - wyjaśnia gość Jedynki. - Rosja jest głównym wykonawcą rozszerzania jedynej węgierskiej elektrowni atomowej. Gospodarka węgierska jest oparta nie tak jak np. Polska na węglu, ale na gazie i ten gaz w większości jest rosyjski. Większość domów w tym kraju jest ogrzewanych piecami gazowymi i jest on realnie dla zwykłych obywateli dużo tańszy niż w większości krajów Europy, dlatego Węgry utrzymują między innymi dobre stosunki z Rosją - zaznacza rozmówca Michała Strzałkowskiego. 

Ponadto w audycji:

- Szczyt NATO w Waszyngtonie. Rozmowa z Robertem Pszczelem z OSW. 

- Tuż za polską granicą, w okolicach Grodna, chińscy żołnierze biorą udział w ćwiczeniach wojskowych z białoruskimi żołnierzami, tymczasem dzisiaj przypada też trzydziesta rocznica pierwszego wyboru Alaksandra Łukaszenki, nazywanego ostatnim dyktatorem Europy, na prezydenta Białorusi. Więcej w materiale Macieja Jastrzębskiego. 

- Ekstremalne upały po raz kolejny w tym roku występują w Polsce - IMGW wydało alarmy drugiego stopnia dot. upału dla 14 województw, czekają nas też tropikalne noce. Z danych unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus wynika, że czerwiec 2024 był cieplejszy niż którykolwiek czerwiec w historii pomiarów, a jednocześnie był trzynastym z rzędu najgorętszym miesiącem. Upały zabijają ludzi - wg szacunków naukowców tylko między 30 maja a 4 września 2022 roku w Europie zmarły 61 672 osoby wskutek objawów i chorób powiązanych z upałami. Rozmowa z ekspertem Koalicji Klimatycznej i prof. SGGW, Zbigniewem Karaczunem.

- Badacze z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu (RPA) wstrzyknęli 20 nosorożcom do rogów radioaktywne izotopy pierwiastków. Po co? Według naukowców ma to utrudnić międzynarodowy przemyt cennych trofeów, a przy okazji zniechęcić kłusowników do polowania na zagrożone wyginięciem zwierzęta. Średnio co 20 godzin w RPA zostaje zabity jeden nosorożec. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Data emisji: 10.07.2024

Godzina emisji: 17.12

IAR/ans/wmkor

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.