Dzięki zastosowaniu tej metody udało mu się uczytelnić m.in. tajne zapiski więźniów obozów nazistowskich, listy powstańców styczniowych czy średniowieczny dokument ze zbiorów Biblioteki Królewskiej na Wawelu. W audycji "Eureka" prof. Tomasz Łojewski opowiada o tym, na czym polega ta metoda.
Poza tym w audycji:
"Dagome iudex" to łaciński dokument z końca X wieku, wedle którego Mieszko I tuż przed śmiercią miał oddać pod papieską opiekę swoje państwo. Czy Dagome to normańska wersja imienia Mieszka, a może to imię, które władca otrzymał podczas chrztu? Co na ten temat uważa prof. Adam Łukaszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego?
Sędzia Dagome, wraz z żoną Odą oraz synami, Mieszkiem i Lambertem, oddają swoje państwo, "Civitas Schinesghe", pod opiekę Stolicy Apostolskiej. Zwykło się przyjmować, że pod tym dziwnym imieniem kryje się książę Mieszko I. Istnieje jednak kilka teorii wyjaśniających etymologię tego imienia, ale konsensusu wśród historyków brak.
Tekst "Dagome iudex" to wielka zagadka polskiej mediewistyki, poza opisanymi tam granicami państwa piastowskiego i nazwami, które nie wszystkie udało się zidentyfikować, wymieniony jest tam bowiem ów zagadkowy Dagome.
Zobacz także:
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Adam Łukaszewicz (archeolog, papirolog i filolog klasyczny z Wydziału Archeologii UW), prof. Tomasz Łojewski (kierownik Laboratorium Badań Dziedzictwa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie)
Data emisji: 5.07.2024 r.
Godzina emisji: 19.31
DS/wmkor
Wyblakły papirus, spalony dokument, zamoczony papier. Jak odzyskać tekst? - Jedynka - polskieradio.pl